I Brnabić komentirala rezoluciju o Srebrenici: "To je vrhunac pravnog nasilja, skandal i presedan"
Predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da je "nametanje" rezolucije o Srebrenici u agendu Generalne skupštine UN-a "vrhunac pravnog nasilja, skandal i presedan" što je još jedna u nizu negativnih reakcija iz Srbije, kao i iz bh. entiteta RS.
Brnabić u izjavi za RTRS tvrdi da su na ovaj način "prekršeni Daytonski mirovni sporazum i Ustav BiH, jer se o tome nije izjašnjavalo tročlano Predsjedništvo BiH" što je, po njezinom mišljenju, "neshvatljiv skandal".
"Naš je prioritet da pričamo sa što više članica Ujedinjenih naroda i da kažemo što je istina i šta je posrijedi ovdje. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je i lično angažiran na ovom pitanju. Za sve one koje žele da nas optuže kao Srbiju, da je ovo miješanje u odnose neke druge zemlje, BiH, reći ću da Srbija ne da ima puno pravo, nego i obvezu da kaže istinu o ovom presedanu, kao potpisnica i garant Daytonskog mirovnog sporazuma", rekla je Brnabić.
Sindikat radnika trgovine BiH tvrdi: Tržni centar u bh. gradu radi uprkos neradnoj nedjelji
Još jednom je rekala da rezolucija nije "prošla" Predsjedništvo BiH.
"A morala je, prema Ustavu BiH. Ona samim tim podriva taj Daytonski mirovni sporazum i samim tim Republika Srbija mora da reagira", rekla je predsjednica Skupštine Srbije.
Dodala je i da je u pitanju ogromna greška "koju će svi na jedan ili drugi način, politički ili kako god, plaćati u budućnosti uključujući na kraju krajeva i UN zbog presedana koji se pravi".
Zakazana Posebna sjednica NSRS: Na dnevnom redu antiustavni izborni zakon RS i tačka o Srebrenici
Podsjetimo, Rezolucija o genocidu u Srebrenici, kojom bi se, između ostalog, moglo tražiti da se 11. juli obilježava kao Međunarodni dan sjećanja na genocid, potaknula je nove rasprave i izazvala duboku podjelu mišljenja među političarima i javnosti u bh. entitetu Republika Srpska, kao i u Srbiji.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ranije je izjavio da će nakon usvajanja rezolucije o genocidu u Srebrenici uslijediti 'zahtjevi za ukidanje Republike Srpske i da Beograd plati ratnu odštetu'.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.