NSRS: Usvojena odluka o zaduženju prema MMF-u
Radiosarajevo.ba
Poslanici su usvojili i zaključak kojim se zadužuje Vlada RS da Narodnu skupštinu polugodišnje izvještava o podacima koje se obavezala da će dostavljati MMF-u.
Obrazlažući odluku o prihvatanju zaduženja, ministar finansija RS Aleksandar DŽombić rekao je da su sredstva kredita namijenjena za podršku budžetima u RS i BiH radi ublažavanja efekata svjetske ekonomske krize, očuvanja kontinuiteta aranžmana valutnog odbora, uz istovremeno usvajanje politika za rješavanje fiskalnog debalansa i jačanje finansijskog sektora.
"Doznačavanje sredstava odobrenih ovim aranžmanom uslovljeno je ispunjavanjem obaveza entiteta sadržanih u pismu namjere kojim je prezentovan ekonomski program zemlje sa konkretnim obavezama i ciljevima entiteta", rekao je DŽombić.
On je dodao da je Vlada RS u procesu pregovora sa MMF-om ponudila paket ušteda u ukupnom iznosu 146.000.000 KM, i to u Budžetu RS u iznosu 66.000.000 KM, budžetu opština 25.000.000 KM i budžetima fondova u iznosu 55.000.000 KM.
DŽombić je naglasio da su uslovi pod kojima je MMF odobrio treći po redu aranžman za BiH - rok otplate na pet godina, period odgode tri godine, svaka tranša da se otplaćuje u osam jednakih kvartalnih rata nakon isteka grejs perioda, sa promjenjivom kamatnom stopom koju određuje MMF i koja trenutno iznosi 1,45 odsto godišnje.
"Sredstva kredita biće doznačena Budžetu RS u periodu od tri godine u tranšama, a svaka tranša biće utvrđena i doznačena naknadno nakon ocjene MMF-a o uspješnosti provođenja programa", rekao je DŽombić.
U završnoj riječi ministar finansija RS rekao je da se najviše obaveza iz aranžmana sa MMF-om odnosi na Federaciju BiH i da nisu toliko teške kada je riječ o RS.
Odgovarajući na primjedbe opozicije o revizorskim izvještajima, DŽombić je istakao je ova vlada jedina koja nije imala negativne izvještaje Glavne sklužbe za reviziju javnog sektora, već je imala dva izvještaja sa rezervom.
On je naglasio da ne stoje tvrdnje da je aranžman sa MMF-om uvod u ustavne promjene.
U današnjem dijelu rasprave poslanik PDP-a Zoran Đerić rekao je da se postavlja pitanje na šta će biti utrošena sredstva MMF-a, posebno ako se ima u vidu da Vlada RS nije prihvatila amandmane na rebalans Budžeta RS za 2009. godinu u kojima su tražena veća izdvajanja za najugroženije socijalne kategorije.
Đerić je pozvao Vladu RS da povuče odluku o kupovini aviona vrijednog 56 miliona američkih dolara i ostale neprofitabilne odluke. On smatra da će se neke opštine RS koje se nalaze u očajnoj situaciji, ako im se ne bude pomoglo, do kraja ove godine naći pred bankrotom.
Poslanik SNSD-a Nenad Kesić rekao je da su primjedbe opozicije o zaduženju prema MMF-u i rebalansu budžeta čisto politikantstvo i da opozicija negoduje zbog pozitivnih efekata koje će donijeti sredstva MMF-a.
Poslanik SDS-a Dušan Stojičić rekao je da SDS neće podržati aranžman zaduženja prema MMF-u, jer se iz "pisma namjere" vidi da će "cijenu ovog aranžmana platiti socijalno najugroženije kategorije".
''Vlada je preuzela obavezu ne samo da zaustavi rast plata, već će smanjiti plate. Šta to znači u uslovima kada imate rast cijena i troškova života možete sami zaključiti'', rekao je Stojičić.
Uvodno izlaganje o odluci o prihvatanju zaduženja prema MMF-u po stendbaj aranžmanu ministar finansija RS održao je juče prijepodne, a njegovo izlaganje bojkotovali su poslanici SDS-a, PDP-a i SRS RS, napustivši skupštinsku salu.
Rasprava o ovoj tački dnevnog reda trajala je juče popodne i nastavljena jutros.
U Narodnoj skupštini RS traje pauza, jer je sjednicu zbog nedostatka kvoruma prekinuo predsjednik parlamenta Igor Radojičić.
rtrs.tv
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.