Njemačka finansijski profitira od imigranata

Radiosarajevo.ba
Njemačka finansijski profitira od imigranata

Rezultati opsežne studije Centra za evropska ekonomska istraživanja (ZEW) iz Mannheima su pokazali da Njemačka finansijski profitira od stranaca koji žive u toj zemlji, prenosi Anadolu Agency.

Istraživanje je pokazalo da je 2012. godine svaki stranac koji je živio u Njemačkoj platio u prosjeku 3.300 eura više socijalnih davanja i poreza, nego što je dobio nazad.

Također, isto istraživanje navodi da je oko 6,6 miliona osoba bez njemačkog pasoša, koliko ih živi u toj zemlji, doprinijelo višku u fondovima za socijalna davanja u visini od 22 milijarde eura na godišnjoj osnovi.

U studiji se dodaje kako su slična istraživanja i analize provedene ranije jasno pokazala pozitivan doprinos stranaca budžetskim institucijama u Njemačkoj.

Navodi se da bi Njemačka mogla još više profitirati od prisustva stranaca ako bi se povećao obrazovni nivo migranata i kad bi migranti mlađi od 30 godina, koji već žive u toj zemlji, mogli da dostignu obrazovni nivo iste grupe Nijemaca. Smatra se da bi tada tokom svog života mogli platiti 118.400 eura više po osobi na račun poreza i doprinosa.

Bugari, Rumuni i Poljaci najbrojniji

Inače, u Njemačkoj živi oko 82,4 miliona stanovnika. Nijemci čine najveći broj, odnosno oko 91 posto. Prema podacima za ovu godinu, broj stranaca u Njemačkoj porastao je na više od 7,6 miliona, a većina novopridošlih su Bugari, Rumuni i Poljaci.

Većinu stranih državljana čine izbjeglice, strani radnici i njihove porodice. Njemačka je glavna destinacija političkih i ekonomskih izbjeglica iz mnogih zemalja u razvoju.

S druge strane, Njemačka se nalazi među pet najvećih privreda svijeta i jedna je od najrazvijenijih zemalja Evrope i svijeta.

U poređenju sa drugim zemljama svijeta, životni standard u Njemačkoj je na visokom nivou. Prosječni bruto prihodi radnika kreću se oko 2.500 eura, a službenika oko 3.400 eura.

Njemačka je među prvim zemljama u svijetu po obrazovanju, tehnološkom razvoju i privrednoj proizvodnji. Od kraja Drugog svjetskog rata, broj mladih koji upisuju fakultete porastao je više od tri puta, a zanatske i tehničke škole u Njemačkoj spadaju u sam svjetski vrh.

Stopa nezaposlenosti u Njemačkoj je na vrlo niskom nivou, a prema posljednjim podacima u novembru je iznosila 6,6 posto.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak