Naša stranka: Vlada KS krši sopstveni zakon o koncesijama

Radiosarajevo.ba
Naša stranka: Vlada KS krši sopstveni zakon o koncesijama


Ono što javnost možda ne vidi je činjenica da Vlada krši sopstveni Zakon o koncesijama iz 2003. godine kojim je utvrđeno da će svim firmama koje legalno vrše ekploataciju mineralnih sirovina Vlada KS u roku od tri mjeseca ponuditi ugovor o koncesiji na pet godina. Treba li naglasiti da Kanton nikada nije ponudio ugovore o koncesijama i da Vlada krši sopstveni zakon već sedam godina? Sa druge strane, ostaje nejasno zašto je Zakon predvidio koncesije na pet godina kada je praksa u cijelom svijetu da ovisno o rezervama sirovine ovaj period treba biti od 15 do 35 godina.

Opozicija očigledno opstruira dodjelu koncesija tražeći da se prvo polože računi koliko koja firma duguje novca Kantonu. Ujedno, onemogućuje vladajuću koaliciju da ubere poene uoči izbora. S’ druge strane, firmama se ne dozvoljava da po zakonu obavljaju svoju djelatnost, tako što im se prvo donese zakon koji nije u skladu sa praksom u ostatku svijeta, a zatim se i takav zakon prekrši od strane organa vlasti koji ga je izglasao.

Cijela farsa se dešava kao i obično bez javne rasprave, a polje koncesija koje će u budućnosti biti jedan od glavnih javnih prihoda ostaje u potpunom haosu. Pojedini privatnici tu situaciju koriste tako što ne plaćaju nikakve naknade, a nesposobna vlast ta potrživanja ne naplaćuje i gura ih u zastaru, što je već bio slučaj sa stotinama hiljada maraka. Na taj način nekoliko privatnika prisvaja javne prihode, ono malo firmi koje redovno plaćaju se osjećaju prevarenim, a kantonalni vijećnici pokazuju neodgovornost i bahatost na koju je dobar dio javnosti već navikao.
Stoga zahtijevamo da:

1. Vlada hitno objavi koliko je koji privredni subjekt dužan po pitanju naknada za eksploataciju, te da se očituju o sankcijama koje slijede neplatišama, uključujući stanje pokrenutih sudskih sporova
2. Vlada objavi podatak o izgubljenim prihodima zbog zastare za koju jedina snosi odgovornost
3. Nakon utvrđivanja ovih činjenica izmijeni zakon i prilagodi ga pravilima struke
4. Firmama koje posluju legalno i redovno izmiruju obaveze dodijeli koncesije i napokon reguliše ovo polje kantonalne privrede.

radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak