Srđan Mandić žestoko reagirao zbog povratka spomenika Ferdinandu i Sofiji: "Sramota, stid me je!"

45
Radiosarajevo.ba
Srđan Mandić žestoko reagirao zbog povratka spomenika Ferdinandu i Sofiji: "Sramota, stid me je!"

Srđan Mandić, načelnik sarajevske Općine Centar (Naša stranka), danas je, 26. februara, žestoko reagirao na informaciju da je Gradsko vijeće Sarajeva danas usvojilo inicijativu Stranke za Bosnu i Hercegovinu za ponovno postavljanje spomenika austrougarskom prijestolonasljedniku Francu Ferdinandu i njegovoj supruzi Sofiji na prostoru Latinske ćuprije.

"Već izvjesno vrijeme ne komentarišem odluke ostalih saziva vijeća ili nivoa vlasti, ali ovo ne smijem i ne želim prećutati. I ne želim uopšte otvarati prostor za različita tumačenja i mišljenja jer se o dokazanim istorijskim činjenicama ne raspravlja. Ko imalo poznaje historiju, zna ko su bili okupatori u ovoj zemlji.

A, okupatori se ne slave niti im se ne podižu spomenici! Osjećam stid i ograđujem se od sramotnog glasanja gradskih vijećnika Naše stranke, koji su podržali ovu odluku. Čiji spomenik je sljedeći? Ne smijem ni da pomislim. Ispravite ovo kako znate i umijete, dok još niste u potpunosti izgubili integritet i identitet", poručio je Mandić.

Kotlovnica u domu na Bjelavama i dalje prijeti životima studenata: Ko koči rješenje problema?

Inače, bio je to spomenik za Franza Ferdinanda i njegovu suprugu Sofiju, koji su ubijeni tokom zvanične posjete Sarajevu. Spomenik umorstvu postavljen je sredinom 1917. godine, na treću godišnjicu atentata, a bio je izrađen prema idejnom rješenju mađarskog kipara Eugena Boryja. Spomenik su činila čine tri ključna elementa: masivno postolje od šleskog kamena s bronzanom pietetom, bronzani medaljon s likovima nadvojvode Franza Ferdinanda i njegove supruge Sofije te dva kamena stupa od bihaćita, ukrašena bronzanim krunama.

Spomenik se nalazio u blizini lokacije s koje je Gavrilo Princip pucao, neposredno uz Latinsku ćupriju (koja se kasnije zvala i Principov most). Spomenik je uklonjen nakon političkih promjena (nakon formiranja Kraljevine SHS) u decembru 1918, a dijelovi srušenog spomenika preneseni su u baštu Zemaljskog muzeja BiH. Danas, prema dostupnim informacijama, jedan dio nekadašnjeg spomenika izložen je u Muzeju Sarajeva, dok se preostala dva dijela nalaze u Trebinju i na Kobiljoj Glavi. Osobe koje su u posjedu tih dijelova ranije su iskazale spremnost da ih ustupe uz određenu novčanu nadoknadu, čime bi se otvorila realna mogućnost restauracije i ponovnog postavljanja spomen-obilježja na autentičnoj lokaciji.

Sarajevo usvojilo inicijativu: Vraća se spomenik Franzu Ferdinandu i njegovoj Sofiji

"Ukoliko se ne bude moglo doći do preostala dva originalna dijela spomenika, tražimo da Grad Sarajevo pokrene proceduru izrade njihovih replika, na osnovu dostupne arhivske građe, fotografija i stručnih smjernica, kako bi se spomenik u cjelini vratio na mjesto kojem historijski pripada. Smatramo neprihvatljivim da u Sarajevu postoje obilježja i simbolika posvećena atentatoru Gavrilu Principu, dok istovremeno ne postoji autentičan spomenik za one koji su ubijeni. S obzirom na navedeno, tražimo da gradonačelnik sa nadležnim službama aktivno pristupi realizaciji ove inicijative, pokrene razgovore o otkupu dijelova spomenika i osigura sredstva za restauraciju ili izradu replika", obrazložili su ranije iz SBiH.

Dodali su i kako su stava da je "sramotno da danas u Sarajevu imamo obilježje i simboliku posvećenu atentatoru, da su vraćene njegove stope, a da istovremeno nemamo dostojanstveno spomen-obilježje za njegove žrtve": "Ne možemo mijenjati prošlost, ali možemo pokazati kakvi smo danas, hoćemo li slaviti ubistvo ili odati počast žrtvama."

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (45)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak