Sramotan odnos Sarajlija prema gradu: Kako odlažemo otpad
Riječ je o podzemnim eko-otocima - kontejnerima u koje građani mogu odvojeno odlagati papir, pet ambalažu, staklo i preostali kućni otpad.
Ovi podzemni eko-otoci su najsavremenije tehničko rješenje za odvojeno odlaganje ambalažnog otpada, kakvo se može vidjeti u velikom broju evropskih gradova, međutim svakodnevno se dešava da pojedini nesavjesni građani svoj otpad ostavljaju pored kontejnera.
Na adresu naše redakcije stigla je fotografija od jednog čitatelja koji je jutros zabilježio poražavajuću „eko-situaciju“ ispred polupodzemnih kontejnera u ulici Džemala Bijedića pp 65 na kojoj se vidi otpad rasut posvuda oko eko-otoka.
Tragom ove fotografije, kontaktirali smo i KJKP Rad.
"Nažalost, neodgovorni pojedinci umjesto da ubace otpad u kontejner, oni ga odlažu pored kontejnera. To je dovelo do situacije kakvu smo imali danas.“, rekao je za Radiosarajevo.ba Mirza Ramić, glasnogovornik KJKP Rad.
Svaki eko-otok sastoji se od po četiri podzemna kontejnera: plavog za odlaganje papira, žutog za odlaganje plastike, zelenog za odlaganje stakla, te crnog za odlaganje onog dijela komunalnog otpada koji nije moguće iskoristiti.
„Po dolasku na 'spornu lokaciju' zatekli smo da je crni kontejner bio prazan, što je poražavajuće i što nažalost govori da Sarajlije ipak svjesno odlažu otpad pored kontejnera“, dodao je Ramić.
Kako nam je rekao, radnici ovog javnog poduzeća su još u prijepodnevnim satima pokupili otpad koji se nalazio ispred kontejnera, te nam je kazao da se "crni kontejner" u ulici Džemala Bijedića prazni četiri puta sedmično, (svaki drugi dan - ponedjeljak, srijeda, petak i subota), dok se "žuti, plavi, zeleni" kontejneri prazne po potrebi (jednom u sedam dana).
Također, Ramić je istaknuo da je pohvalna činjenica da imamo savjesne građane koji razvrstavaju otpad u pripadajuće kontejnere, pa tako u plavi papir, novine, časopise, karton i kartonsku ambalažu. U žuti plastičnu PET ambalažu i metal, zeleni kontejner staklenu ambalažu, što dokazuje da napori KJKP Rad kada je u pitanju edukacija učenika i stanovništva daju rezultat.
Podsjećamo, otpad je sirovina koja se može ponovo upotrijebiti, a reciklažom se postiže da se prirodni resursi sačuvaju jer se jedan papir može reciklirati do sedam puta, a u tom periodu se sačuva broj stabala površine Velikog parka u Centru Sarajeva.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.