Podaci Hitne pomoći KS: Ugrizi pasa lutalica povećani za 30 posto

Radiosarajevo.ba
Podaci Hitne pomoći KS: Ugrizi pasa lutalica povećani za 30 posto

U Zavod za Hitnu medicinsku pomoć se 2011. godine javilo 560 pacijenata sa povredama uzrokovanim ugrizom pasa. Prošle godine je evidentirano 700 slučajeva, a ove godine je zabilježeno preko 1000 pacijenata, rekao je za Radiosarajevo.ba prim. dr Zlatko Dervišević, hirurg u Zavodu.

"Broj ugriza pasa se na godišnjem nivou povećava 30 posto. Svaki dan se povećava broj pacijenata koji se jave zbog ugriza pasa. Dnevno imamo 4-5, nekad i do 10 pacijenata", rekao je doktor Dervišević.

Napominje da neki pacijenti, prilikom borbe sa psom ili bježeći, zadobiju teške tjelesne povrede, lomove ruku, te da su tri pacijenta zadobila i lomove kuka. 

"Dnevno vidimo povrede različitog stepena. Kontuzione povrede su najlakše, pas udari u tkivo, a to se manifestuje kao hematom i oteknuće. Povrede sa oguljotinom kože, razderotine su nešto teže povrede. Često se ne mogu sanirati samo previjanjem, pa je potrebno uraditi i sekundarno šivanje uz antibiotsku terapiju", kaže dr Dervišević.  

Povrede na licu su najteže, jer ostavljaju i estetske posljedice, napominje hirurg. 

Dodaje i da, ako su lakše povrede, osoba može sama stavljati rivanolske obloge i rana će brzo biti sanirana. Ukoliko je veća povreda, osoba se treba javiti u Dom zdravlja kako bi se uradilo čišćenje i dezinfekcija, po potrebi uključiti antibiotsku terapiju. Pacijentu se daje i ANA TE (Antitetanus) serum protiv zatrovanja krvi. 

Psihički šok 

Doktor Dervišević kaže i da se dešava da pacijenti, naročito djeca pretrpe psihički šok kao posljedicu straha od napada. Napominje i da se dešavalo da dijete dobije šećernu bolest, ili se čak manifestuje kroz problem sa govorom, te dijete počne mucati. 

Ukazao je i na cijene koje plaća Zavod za zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo ili sam pacijent ukoliko nije osiguranik. 

"Jedno previjanje košta 5-10 KM, ANA TE serum košta 4 KM, ako se radi o šivenju, terapija košta 50-60 KM.  Sa kontrolnim pregledima, previjanjima i kompletnom terapijom, ovo su ogromna sredstva i to je velika materijalna šteta za kompletno društvo", zaključio je doktor Dervišević. 

Prema posljednjim procjenama, na ulicama Sarajeva ima oko 13.000 napuštenih pasa. Podsjećamo da su usvojene izmjene i dopune Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja BiH kojima je predviđena eutanazija pasa nakon 15 dana njihovog boravka u azilu.

Bh. društvo je podijeljenog mišljenja kada je u pitanju ovaj Zakon, pa su jučer i održani protesti protiv eutanazije pasa. 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak