Pitali smo ministra: Šta radi Vlada Kantona da se smanji zagađenje zraka u Sarajevu?
Tokom zimskih mjeseci, Sarajevo se redovno suočava s kritičnim nivoima zagađenja zraka, a javnost je sve zainteresiranija za mjere koje vlasti poduzimaju kako bi se smanjilo zagađenje i poboljšao kvalitet zraka. Portal Radiosarajevo.ba tim je povodom poslao upit ministru Bojanu Bošnjaku, koji je na čelu Ministarstva komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo, kako bismo saznali šta se trenutno radi i šta je planirano za budućnost.
"Dovođenje kvaliteta zraka na evropski nivo zahtijeva neprekidnu aktivnost"
Ministar Bošnjak ističe da je unapređenje kvaliteta zraka u Sarajevu dugotrajan proces koji zahtijeva stalnu koordinaciju više nivoa vlasti.
"Dovođenje kvaliteta zraka na nivo evropskih standarda u Kantonu Sarajevo i šire je kontinuirani, ponavljajući proces kreiranja, implementacije, monitoringa i prilagođavanja različitih mjera," pojašnjava Bošnjak, navodeći da su mjere različitih vrsta, uključujući organizacione, regulatorne i investicione, s ciljem smanjenja emisija iz različitih izvora, poput grijanja, saobraćaja i industrije.
Sestra preminule Džejle Drapić u teškom stanju zbog zuba: 'Liječila se kod istog stomatologa'
Kao rezultat tog procesa, Ministarstvo je izradilo stručni dokument "Funkcionalni pregled upravljanja kvalitetom zraka u Kantonu Sarajevo", koji je, kažu, rezultat saradnje domaćih i stranih stručnjaka.
"Dokument sadrži 18 preporuka za izgradnju djelotvornog sistema upravljanja kvalitetom zraka," dodao je Bošnjak, napominjući da će dokument biti predstavljen Skupštini Kantona Sarajevo i objavljen na web stranici Ministarstva.
Gušimo se i večeras: Pogledajte kako izgledaju sarajevske ulice pod velom magle
Dosadašnje mjere i nove investicije u energetsku efikasnost
Ministarstvo, odgovara nam, "provodi niz značajnih mjera i projekata koji se fokusiraju na smanjenje zagađenja".
"Među aktuelnim sistemskim mjerama u koje se ulažu značajna finansijska sredstva izdvajaju se projekti energetske efikasnosti u javnim objektima, energetska sanacija objekata kolektivnog stanovanja, stimulisanje gasnih priključaka, te subvencioniranje ugradnje sistema grijanja koji imaju bolje sagorijevanje", kaže ministar Bošnjak. Uz to, poručuje, Ministarstvo potiče korištenje obnovljivih izvora energije, poput solarnih sistema i toplotnih pumpi, te podržava nabavku niskoemisionih vozila.
Vlada Kantona Sarajevo također je, stava je on, poboljšala javni prevoz i saobraćajnu infrastrukturu, uključujući biciklističke staze, "čime se smanjuje negativni utjecaj saobraćaja na kvalitet zraka".
"U ovoj godini smo uložili sredstva u nabavku nove automatske stanice za monitoring kvaliteta zraka u Hadžićima", ističe Bošnjak. Tu je, nabraja još, i uspostava centraliziranog informacionog sistema koji će služiti institucijama koje se bave prostornim planiranjem, zdravljem i naučno-istraživačkim radom.
Interventne mjere za zimski period i novi plan zaštite zraka
Dolaskom zime i čestim epizodama zagađenja zraka, Vlada je usvojila novi plan interventnih mjera koji se bazira na evropskim iskustvima.
"Kada se dese epizode zagađenosti zraka, može se djelovati samo interventno po unaprijed propisanim procedurama kako bi se ublažili negativni utjecaji", govori ministar, objašnjavajući da plan uključuje nadzor i restriktivne mjere na terenu, uzimajući u obzir specifičnosti Sarajeva kao što su temperaturne inverzije i slabo strujanje zraka.
Ministarstvo, pak, naglašava potrebu za dugoročnim i sistemskim rješenjima, napominje.
"Fokus u narednom periodu bit će na donošenju Kantonalnog zakona o zaštiti zraka i Kantonalnog plana kvaliteta zraka za petogodišnji period, kao i na implementaciji Strategije ograničenja korištenja uglja i čvrstih goriva", otkriva Bošnjak. Dodaje da će se sredstva za implementaciju strategije koristiti iz kredita Svjetske banke, koji su već u završnoj fazi usvajanja.
"Napredak je vidljiv, ali problem ostaje kompleksan"
Upitan o procjeni trenutnog stanja u odnosu na ranije periode, ministar Bošnjak priznaje da je situacija i dalje složena, ali ističe kako cijeni da su rezultati ulaganja i napora već vidljivi.
"Zagađenje se mora smanjiti, ali nikada nije isključeno da se, zbog specifičnosti sarajevske kotline, povremeno dese epizode zagađenosti," zaključio je Bošnjak u razgovoru za portal Radiosarajevo.ba, dodajući da se slične borbe za čistiji zrak vode i u evropskim gradovima.
Pristup Ministarstva uključuje stalno prilagođavanje strategija i uvođenje novih standarda kako bi se osigurao održiv napredak prema čistijem zraku u Sarajevu.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.