Sarajevo: Kako se provode kontrole mesa

Naim Kavazić
Sarajevo: Kako se provode kontrole mesa
Na graničnim prijelazima u BiH od prošle sedmice pojačane su kontrole zbog straha da na tržište ne bi dospjela hrana sumnjivog kvaliteta i porijekla.

Kontrole su pooštrene poslije informacija da je meso zamrznuto 1982. godine brodom stiglo u crnogorsku luku Bar.

Ministar za vanjsku trgovinu i ekonomske odnose BiH Mirko Šarović rekao je da je Kancelariji za veterinarstvo BiH u petak izdat nalog da pojača kontrole prilikom uvoza hrane u BiH, naročito iz Crne Gore.

Na osnovu ovoga, kontaktirali smo Kantonalnu upravu za inspekcijske poslove, gdje su nam rekli da kantonalni veterinarski inspektori provode službene kontrole mesa i proizvoda od mesa u kontinuitetu, i to u svim fazama proizvodnje, klanja, prerade, kao i distribucije i prodaje konačnom potrošaču, uključujući kontrolu uvezenih proizvoda prilikom istovara.

"U registriranim objektima za klanje, preradu mesa u KS-u, kontrole se provode redovno određenom učestalošću, ovisno o vrsti proizvoda, kapacitetu proizvodnje, infrastrukturnim i drugim uvjetima.", rekla je za Radiosarajevo.ba Vildana Brdarić, glasnogovornica Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Sarajevo.

Kako nam je rekla, u tekućoj godini za laboratorijsko ispitivanje uzeto je 3.832 uzorka, pretežno mesa i mesnih proizvoda, ali i drugih proizvoda životinjskog porijekla koji podliježu nadzoru ove inspekcije. U okviru izvršenih ispitivanja, uglavnom, su dobiveni zadovoljavajući rezultati, osim kod njih 5 ili 0,1 posto, gdje je utvrđeno odstupanje od vrijednosti predviđenih važećim propisima o higijeni hrane. 

"Nezadovoljavajući rezultati uglavnom se odnose na porast ukupnog broja bakterija usljed neodgovarajuće temperature čuvanja i higijene u procesu proizvodnje, gdje su naložene mjere za otklanjanje nedostataka u pogledu pojačanog čišćenja i dezinfekcije, termičke obrade sirovine, ponovna mikrobiološka kontrola i sl. Niti u jednom od ispitanih uzoraka u 2016. godini nisu otkriveni patogeni mikroorganizmi, štetni za zdravlje ljudi (salmonela, klostridija, stafilokoka, listeria, Escherichia coli 0157 i dr)", istaknula je Brdarić.

Također, prema njenim riječima, Inspektorat veterinarske inspekcije redovno obavlja nadzor u primarnoj proizvodnji i pripadajućim djelatnostima, u pogledu provođenja mjera dijagnostike zaraznih bolesti koje se preko proizvoda životinjskog porijekla mogu prenijeti na ljude.

"Radi zaštite ljudi od bruceloze u ovoj godini je uništeno 147 ovaca pozitivnih i sumnjivih na ovu bolest, a pored toga inspektori su naredili i neškodljivo uništenje 15.437,50 kg zdravstveno neispravnih proizvoda životinjskog porijekla", dodala je Vildana Brdarić.

Podsjećamo, minimalne novčane kazne za stavljanje u promet neispravnih proizvoda prema Zakonu o veterinarstvu BiH iznose 4.350 KM za pravna lica, a 430 KM za fizička lica, dok su kazne prema Zakonu o hrani znatno strožije i iznose 25.000 KM za pravna, te 1.250, za fizička lica.

Za kraj razgovora za Radiosarajevo.ba, Vildana Brdarić, glasnogovornica Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Sarajevo je dodala da je Inspektorat veterinarske inspekcije izradio plan službenog uzorkovanja koji predviđa uzimanje preko 2.500 uzoraka raznih proizvoda u svim fazama poslovanja od farme do stola, uključujući sirovo mlijeko na farmama, meso nakon klanja, proizvode od mesa i mlijeka, jaja, med, ribu i dr. 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak