Kopenhagen: Brazilski predsjednik apelirao na korištenje biogoriva

Radiosarajevo.ba
Kopenhagen: Brazilski predsjednik apelirao na korištenje biogoriva
Brazilski predsjednik Luiz Inácio Lula da Silva predložio je u ponedjeljak zemljama svijeta da izmijene energetsku "matricu" i preorijentiraju se na biogorivo.

On je u emisiji na državnom radiju rekao da neke zemlje već koriste alternativne vidove goriva, kao što su etanol i biodizel koji se proizvode u Brazilu, prenosi agencija Prime-Tass.

Lula da Silva je rekao da se za vrijeme nedavne posjete Njemačkoj, Ukrajini i Portugalu susreo s lokalnim poduzetnicima zainteresiranim za brazilsko iskustvo u proizvodnji biogoriva.

On je podsjetio da se Evropska unija obavezala da do 2020. ostvari cilj povećanja udjela etanola u potrošnji benzina na najmanje 10 posto.

U Brazilu sada sadržaj etanola u benzinu dostiže čak 25 posto. Čak 94 posto automobila koji se proizvode u toj južnoameričkoj zemlji koristi tu tehnologiju, koja štiti okoliš time što emitira manje štetne ispušne plinove.


Vezano:
Konferencija u Kopenhagenu: Trenutak istine

fena/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak