Haitiju prijeti krijumčarenje djece

Radiosarajevo.ba
Haitiju prijeti krijumčarenje djece
Guardian i Daily Telegraph u subotu ukazuju na opasnost od krijumčarenja djece iz Haitija, nakon nepotvrđenih izvještaja o nestanku izvjesnog broja djece iz bolnica.

Guardian prenosi upozorenja humanitarnih organizacija protiv usvajanja djece iz Haitija, nakon izvještaja da je oko 15-ero djece nestalo, pretpostavlja se oteto, iz nekoliko bolnica.

Problem krijumčarenja djece bio je prisutan na Haitiju i prije zemljotresa, i nakon zemljotresa, u kojem su mnoga djeca ostala bez roditelja, prijeti da se pogorša.

Međunarodne agencije stoga savjetuju potencijalnim usvojiteljima iz zapadnih zemalja da se ne upuštaju u brzo usvajanje djece koja su naizgled siročići, jer je svako iznošenje djece iz Haitija sad "preuranjeno i opasno".

Neke od najbogatijih zapadnih zemalja poput SAD, Njemačke i Francuske, skratile su procedure usvajanja da bi se djeci omogućio što brži odlazak iz zemljotresom razorene zemlje.

Strahuje se da neka od te djece imaju roditelje od kojih su sad nasilno razdvojena i Francuska je sad obustavila brzo usvajanje djece iz Haitija, prenosi Telegraph.

fena

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak