Vijeće ministara BiH potvrdilo: BiH i Srbija zajedno idu u modernizaciju pruge
Vijeće ministara Bosne i Hercegovine održalo je danas, 18. jula, 56. sjednicu.
Na sjednici je utvrđen Prijedlog sporazuma o saradnji na zajedničkoj realizaciji projekta rekonstrukcije i modernizacije pruge Ruma – Šabac – Loznica (Republika Srbija) – Zvornik – Tuzla – Doboj (Bosna i Hercegovina) između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Republike Srbije, koji je predložilo Ministarstvo komunikacija i prometa.
Zaključivanjem ovog sporazuma dvije države žele poboljšati kvalitetu i brzinu željezničkog prometa, uz pružanje boljih usluga za putnički teretni i intermodalni promet, smanjiti vrijeme putovanja i povećati atraktivnost željezničkog prometa za putnike i privredu, uz očekivanu potporu evropskih financijskih institucija.
Mališani iz BiH zapjevali "I am from Bosnia, take me to America", katarska televizija sve snimila
Projektovana brzina na ovoj dionici pruge bit će do 120km/h, a ovisit će o lokalnim uslovima.
Prijedlog sporazuma s Izvještajem o obavljenim pregovorima bit će dostavljen Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru, a za bh. potpisnika je predložen ministar komunikacija i prometa.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.