Veliki projekat u BiH: Gradi se reciklažni centar, vrijednost veća od 1.000.000 KM
Projekt izgradnje reciklažnog centra i pretovarne stanice u Širokom Brijegu krenut će uskoro u svoju drugu fazu, a krajnji cilj je smanjiti količinu otpada koji se deponira na odlagališta, odnosno reciklirati što više komunalnog otpada i tako stvoriti novu vrijednost.
Ovaj centar gradi se na lokalitetu industrijske zone Trn na parceli od otprilike 5.000 metara četvornih, a ukupna vrijednost projekta je 1.166.313 maraka, kazao je u razgovoru za Fenu direktor Javnog komunalnog poduzeća (JKP) "Čistoća" Zoran Slišković.
"U 2018. godini izrađena je investicijsko-tehnička dokumentacija za izgradnju reciklažnog centra s pretovarnom stanicom u Širokom Brijegu, a troškove su finansirali Fond za zaštitu okoliša FBiH i Grad Široki Brijeg. Nakon ishođenja građevinske dozvole 2020. godine krenulo se u prvu fazu radova, a to podrazumijeva pripremne zemljane, betonske, armirano-betonske i bravarske radove, postavljanje metalno-panelne ograde, postavljanje rasvjete, sadnju zelenila u ogradni zid, priključak vode i stavljanje u funkciju sustava za zalijevanje zelenila. Ukupni troškovi prve faze iznosili su 147.420 maraka od kojih je Fond sufinansirao 76.250 maraka, a ostatak Grad Široki Brijeg", kazao je Slišković.
Avion se srušio u Brazilu: Sumnja se da nema preživjelih
U drugoj fazi, za koju je Fond za zaštitu okoliša FBiH odobrio sredstva u iznosu 200.000 maraka, planirana je izgradnja glavnog objekta reciklažnog centra.
"Slijedi potpisivanje ugovora s Fondom, a nakon toga ide natječaj za izvođača radova i nadzor. Rok za sve aktivnosti nakon potpisivanja ugovora je 12 mjeseci. Radi se o izgradnji hale od 383 kvadratna metra, to je glavna hala za prijem kamiona s već selektiranim otpadom, koja ide na traku, balira se i kao takva ima svoju tržišnu vrijednost. Vrijednost radova druge faze je 377.146 maraka, od čega Fond sufinancira 200.000 maraka, a ostatak Grad", naveo je Slišković.
Novo istraživanje sugerira nešto strašno: Plastika je puno, puno opasnija nego što se mislilo
Prije no što reciklažni centar krene s radom bit će potrebno implementirani treću fazu što podrazumijeva opremanje centra s pretovarnom stanicom, postavljanje opreme, traka, kontejnera za selektirani otpad, izgradnju nadstrešnica i prostorija za djelatnike/upravni prostor.
"Teško je predvidjeti kada bi centar trebao biti pušten u rad. Ako se sve posloži pa drugu fazu završimo u idućih 12 mjeseci, ako bi za opremanje centra imali podršku Fonda i drugih viših razina, kantonalnih, federalnih, pa i od EU fondova, onda je moguće da centar krene s radom u 2026. godini", istaknuo je Slišković.
Naglasio je kako će značaj ovoga centra biti veliki za Široki Brijeg i njegove stanovnike.
"Centar ima višestruku korist prvenstveno za grad. Primarno značenje je usuglašavanje načina upravljanja otpadom na lokalitetu Širokog Brijega u skladu sa strategijom zaštite okoliša FBiH i planom gospodarenja otpadom u Federaciji. Krajnji cilj je smanjiti količine komunalnog otpada koji završi na deponiji, reciklirati što više komunalnog otpada, te tako stvoriti novu vrijednost, a u konačnici time smanjiti financijske troškove Grada i JKP-a Čistoća", kazao je Slišković.
Što se tiče stanovnika Širokog Brijega, direktor JKP-a Čistoće naglašava kako bi realizacija ovoga projekta trebala donijeti uštede, a nikako poskupljenje usluga.
Uspjeh u pravilnom upravljanju otpadom u Sarajevu zavisi od spremnosti građana da se aktivno uključe
"S ovim projektom bi u Širokom Brijegu mogli stvoriti temelje za ozbiljan početak recikliranja, iako smo i do sada imali malih koraka. Naime, podjelili smo 330 kompostera za biorazgradivi otpad našim korisnicima koji imaju vrtove. Također, imamo i dva zelena otoka na kojima su postavljeni kontejner za tekstil i e-otpad (elektronski i elektronički), koje naši građani za sada 'dobro pune'", kazao je Slišković.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.