U BiH nije došlo do značajnijih promjena kad je riječ o položaju nacionalnih manjina
Članovi Savjeta nacionalnih manjina Bosne i Hercegovine danas su održali sastanak sa predstavnicima Komiteta Savjeta Evrope za Okvirnu konvenciju za zaštitu nacionalnih manjina, koji borave u višednevnoj radnoj posjeti našoj zemlji.
Na sastanku su razmijenjena mišljenja i stavovi o Petom periodičnom izvještaju Bosne i Hercegovine o zakonodavnim i drugima mjerama na provođenju principa utvrđenih u Okvirnoj konvenciji Savjeta Evrope za zaštitu nacionalnih manjina. Izvještaj je pripremilo Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH, u skladu sa obavezom iz člana 25. Okvirne konvencije Savjeta Evrope za zaštitu nacionalnih manjina.
Predstavnici Savjeta nacionalnih manjina BiH ocijenili su tokom sastanka da, u odnosu na prehodni periodični izvještaj, u BiH nije došlo do značajnijih promjena kad je riječ o statusu i položaju nacionalnih manjina, finansiranju aktivnosti njihovih predstavnika okupljenih u savjete na svim nivoima vlasti, kao i u vezi sa zastupljenošću predstavnika nacionalnih manjina u institucijama vlasti na državnom nivou, te na nivou entiteta i Brčko Distrikta BiH. Posebno je naglašena činjenica da u BiH nisu primijenjene presude Evropskog suda za ljudska prava, odnosno da su u Ustavu BiH i dalje prisutne diskriminišuće odredbe prema predstavnicima nacionalnih manjina kad je riječ o mogućnosti kandidovanja i izbora u Predsjedništvo BiH i Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH.
Dragan Marković tužio Rukometni savez Bosne i Hercegovine
Odgovarajući na pitanja eksperata iz Savjeta Evrope, predstavnici Savjeta nacionalnih manjina BiH upozorili su na činjenicu da i dalje postoje zloupotrebe nacionalnog izjašnjavanja s ciljem zauzimanja određenih političkih pozicija ili ostvarivanja političke koristi. Također su naglasili potrebu značajnije uključenosti predstavnika nacionalnih manjina u izradu periodičnog izvještaja Bosne i Hercegovine.
Tokom sastanka predstavnici Savjeta nacionalnih manjina BiH upoznali su eksperte iz Savjeta Evrope sa nadležnostima i radom Savjeta. Rečeno je da Savjet nacionalnih manjina BiH ima status savjetodavnog tijela, čiji se prijedlozi i inicijative, kako je ocijenjeno, nedovoljno uvažavaju i prihvataju. Upozoreno je i na činjenicu da Savjet nacionalnih manjina BiH nema status ovlaštenog predlagača zakonskih rješenja i drugih akata, kao i da nisu dovoljna sredstva kojima se finansira njihov rad na godišnjem nivou.
Predstavnici Komiteta Savjeta Evrope zahvalili su se članovima Savjeta nacionalnih manjina BiH na saradnji i iscrpnim odgovorima, te najavili da će sadržaj tih odgovora biti uvršten u nacrt izvještaja i mišljenje Komiteta u vezi sa Petim periodičnim izvještajem BiH o zakonodavnim i drugima mjerama na provođenju principa utvrđenih u Okvirnoj konvenciji Savjeta Evrope za zaštitu nacionalnih manjina.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.