Sarajlije u tišini ispratile kolonu s posmrtnim ostacima žrtava

AA
Nekoliko stotina građana Sarajeva ispunilo je danas prostor ispred zgrade Predsjedništva Bosne i Hercegovine u centru grada gdje je stigla kolona sa posmrtnim ostacima 127 ubijenih Srebreničana, javlja Anadolu Agency (AA).
Glavnu saobraćajnicu u Sarajevu ispunio je muk te jecaji okupljenih građana koju su, sa cvijećem u rukama, tiho učili Fatihu za duše nevino ubijenih. Pred sam ulazak kolone duž trase kretanja posute su latice bijelih ruža.

Kamion prekriven zastavom Bosne i Hercegovine jutros je sa Gradskog groblja iz Visokog krenula put Potočara, gdje 11. jula biti klanjana kolektivna dženaza u Memorijalnom centru Potočari na 21. godišnjicu srebreničkog genocida.

Danas je posebno tužna Fatima Hubijar koja je sa suzama u očima učila dove za ubijene Srebreničane. U ruci joj je fotografija sina Adema koji je poginuo sa 22. godine, a njegovo tijelo ni danas nije pronašla. 

Kaže kako suosjeća sa svim majkama kojima je jedini smiraj pronaći tijela svoje djece.

"Na slici mi je sin, nikad ga nisam ukopala, nikad. Poginuo je na Žuči, bio je ranjen i nije se mogao izvući, nisu mu mogli prići. Ni danas dan ga nema, bila su sa njim još trojica momaka, kažu da su potovareni u kamione.. Dolazim ovdje, tražim ga. Kad god tabuti idu, dođem svake godine, ali ne mogu više, ostarila sam, u žalosti sam, muž mi je umro", govori Hubijar.

Do sada je u Memorijalnom centru Srebrenica-Potočari ukopano 6.377 žrtava genocida. U genocidu nad Bošnjacima Srebrenice u julu 1995. godine, koji je izvršila tadašnja Vojska Republie Srpske (VRS)  ubijeno je više od osam hiljada ljudi, uglavnom muškaraca i dječaka. Bivši predsjednik Republike Srpske Radovan Karadžić proglašen je u martu 2016. godine pred Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju u Haagu krivim za genocid u Srebrenici i druge ratne zločine u Bosni i Hercegovini i osuđen na kaznu od 40 godina zatvora. Presuda Ratku Mladiću, vrhovnom komadantu VRS najavljena je za novembar 2017. 

Karadžić i Mladić su u odvojenim procesima optuženi za genocid nad Bošnjacima u Srebrenici 1995. godine, ali i zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja na prostoru BiH od 1992. do 1995. godine, kao i za sudjelovanje u zajedničkom zločinačkom pothvatu.

Genocid u Srebrenici najveći je masovni zločin počinjen na tlu Evrope nakon Holokausta u Drugom svjetskom ratu.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak