'Počelo policijsko zastrašivanje u Srebrenici'

Radiosarajevo.ba
'Počelo policijsko zastrašivanje u Srebrenici'

Građanska inicijativa „Glasaću za Srebrenicu“ uputila je danas (20. juni) saopštenje u kojem obavještava javnost da su institucije entiteta Republika Srpska počele da vrše otvoren i sistematski pritisak na aktiviste Inicijative i građane Srebrenice nesrpske nacionalnosti.
„Pritisak predstavlja otvoren i beskrupulozan napad na temeljna ljudska prava i dolazi nakon otvorenih prijetnji ministra unutrašnjih poslova Stanislava Čađe izrečenih na konferenciji za štampu u Banjoj Luci 5. juna ove godine.“

Iz Inicijative su tvrdnju potkrijepili pričom koja se desila u Srebrenici jučer, kada je službenik policijske uprave u Srebrenici presreo na ulici jednog od njihovih aktivista. Policajac je, navodi se, bez objašnjenja aktivistu ispitivao o bh. građanima koji su se u protekle dvije sedmice registrovali da glasaju u Srebrenici.

Ispitivanje policije

„Policijski službenik o kojem je riječ, nije se predstavio niti obrazložio pravni osnov za presretanje našeg aktiviste na ulici, ali je bio u posjedu spiska građana koji su prijavili prebivalište u Srebrenici odštampanog na zvaničnom memorandumu MUP-a RS“, saopšteno je iz Inicijative.

Usto, dodaje se, jučer su službenici policijske uprave odbili primiti zahtjev za promjenu prebivališta pet mladića i djevojaka rođenih između 1992. i 1994, pod izgovorom da njihov matični broj nije valjan, iako su svi imali validne lične dokumente izdane u FBiH. „I pored toga što zakon nalaže da je postupajući organ u tom slučaju dužan izdati rješenje sa pisanim obrazloženjem, službenici PU u Srebrenici to nisu učinili, čime su prekršili bh. zakone kojima je uređeno pitanje ličnih dokumenata.“


Ono što se jučer dogodilo u Srebrenici, ističu u Inicijativi, jeste frontalni napad na ljudska prava građana nesrpske nacionalnosti. Entitetski MUP u Srebrenici otvoreno i sistematski diskriminira građane nesrpske nacionalnosti i radi ono što je najbolje radio i 1992. i 1995: pravi spiskove.

„Svi znamo šta se dogodilo ljudima na tim spiskovima i 1992. i 1995.“

Iz Inicijative naglašavaju da je pritisak s kojim se suočavaju građani nesrpske nacionalnosti najbolja najava onoga što će se dogoditi u Srebrenici ako negatori genocida pobjede na izborima u oktobru.

Poziv međunarodnoj zajednici

Građanska inicijativa „Glasaću za Srebrenicu“ poziva bh. građane da na zastrašivanje vlasti RS odgovore još masovnijom registracijom i pokažu da mladići i djevojke od kojih neki prvi put glasaju umjesto svojih najbližih koji počivaju u Potočarima, za razliku od devedesetih godina, nisu sami.

„Kao građani Bosne i Hercegovine imamo pravo da svoje biračko pravo ostvarimo gdje god želimo i ministar unutrašnjih poslova RS je dužan da nam to osigura u skladu sa zakonima države BiH.“

„Ako je nekada bio trenutak da međunarodna zajednica, u skladu sa javno preuzetom obavezom, osigura neometan proces registracije, uključujući i postavljanje posmatrača u policijskoj stanici u Srebrenici, onda je to sada. U suprotnom, znaćemo da se od jula 1995. nije promijenilo ništa i da bi kao i tada ostali da stoje skrštenih ruku“.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak