Okružni sud Istočnog Sarajeva oslobodio Stevu Mumovića optužbe za ratne zločine
Okružni sud u Istočnom Sarajevu donio je presudu kojom se Stevo Mumović oslobađa optužbi da je za vrijeme rata u Bosni i Hercegovini, u maju 1992. godine, počinio ratni zločin protiv civilnog stanovništva u Vlasenici.
Prema navodima sutkinje koja je zadužena za ovaj slučaj, da nakon izvedenih materijalnih dokaza i saslušanih svjedoka, Sudsko vijeće nije uvjerilo da je optuženi Stevo Mumović počinio krivično djelo koje mu se stavlja na teret.
Pored toga, u presudi se navodi i da Sudsko vijeće smatra kako Okružno javno tužilaštvo nije dokazalo postojanje oružanog sukoba između Armije Bosne i Hercegovine i Vojske RS-a u maju 1992. godine, budući da je VRS formirana 12. maja te godine, piše BIRN - Detektor.ba.
U Dom zdravlja bh. općine se za dan javilo 120 osoba sa istim simptomima. Oglasio se i Vodovod
Uhapšen Rade Grujić zbog zločina protiv čovječnosti
Sutkinja Zinaida Hamidović je podsjetila na odluku Predsjedništva Bosne i Hercegovine iz juna 1992. godine kojom je proglašeno ratno stanje.
"Konkretno krivično djelo mora biti počinjeno za vrijeme rata. Budući da u tom periodu nije bilo ratnog sukoba, nije dokazano postojanje bitnih elemenata krivičnog djela", rekla je Hamidović.
Mumović je optužen da je u Vlasenici u maju 1992. godine, zajedno sa četiri pripadnika Stanice javne bezbjednosti Vlasenica, došao do pritvorske prostorije koja se nalazila u prizemlju zgrade policije, u kojoj je bilo nezakonito zatvoreno najmanje 12 civila bošnjačke nacionalnosti, te je dvojicu od njih tukao, nanoseći im tjelesne i duševne patnje.
Reakcije na presudu za zločin u Štrpcima: Sramota za Srbiju
Na teret mu se također stavlja da je 2. maja 1992. godine u Vlasenici, zajedno s još jednim pripadnikom policije, došao do jedne kuće i vlasniku naredio da krene s njima kako bi dao izjavu, zatim su ga tukli gumenim palicama, kundacima od automatskih pušaka i rukama.
Nakon toga su došla još dvojica pripadnika rezervnog sastava policije, koji su se pridružili premlaćivanju osobe.
Na ovu presudu postoji mogućnost žalbe Vrhovnom sudu RS-a.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.