Marija Pejčinović Burić: 'Da se ovakvi užasni zločini i ljudska patnja nikada ne ponove'
Generalna sekretarka Vijeća Europe Marija Pejčinović Burić izjavila je u četvrtak, 11. jula, da je genocid u Srebrenici jedno od najmračnijih poglavlja u historiji evropskog kontinenta.
"Iako se ovaj zločin ne može poništiti, možemo izvući pouke iz onoga što se dogodilo i primijeniti te lekcije, tako da se takvi užasni zločini i ljudska patnja nikada ne ponove. Ovo znači priznavanje činjenica.
Nema mjesta poricanju, historijskom revizionizmu ili veličanju osuđenih ratnih zločinaca. Gledajući u budućnost, moramo aktivno prihvatiti jednakost, raznolikost i međusobno poštovanje", kazala je Pejčinović Burić.
Lančani sudar u BiH: Učestovala četiri vozila
U Potočarima se danas obilježava 29. godišnjica genocida nad Bošnjacima "Sigurne zone UN-a" Srebrenica, te će se ukopati posmrtni ostaci 14 žrtava. U FBiH je proglašen Dan žalosti.
Obavljena je dženaza i ukopani su posmrtni ostaci 14 žrtava genocida počinjenog 1995. godine u Srebrenici. Pa će tako u Dolini bijelih nišana danas smiraj naći:
Hasib (Uzejir) Efendić, rođen 1931. godine, Ćamil (Uzejir) Efendić, rođen 1928. godine, Mehmed (Daut) Krdžić, rođen 1961. godine, Sabrija (Asim) Omić, rođen 1966. godine, Mušan (Ramo) Šiljković, rođen 1956. godine, Sakib (Ragib) Harbaš, rođen 1975. godine, Beriz (Omer) Mujić, rođen 1978. godine,
Ahmet (Ismet) Jašarević, rođen 1971. godine, Nevres (Mehmed) Salihović, rođen 1970. godine, Ibrahim (Muharem) Salkić, 1935. godine, Midhat (Adem) Bašić, rođen 1973. godine, Hajdin (Kadrija) Mustafić, rođen 1959. godine, Latif (Arif) Mandžić, rođen 1964. godine i Hamed (Ibrahim) Salić, rođen 1927. godine.
Na portalu Radiosarajevo.ba iz minute u minutu pratite dešavanja iz Bosne i Hercegovine, ali i reakcije iz cijelog svijeta na linku OVDJE.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.