'Žene u crnom' u Potočarima: 'Nas koji priznajemo genocid proglašavaju neprijateljima'
Jedna od osnivačica organizacije "Žene u crnom" Staša Zajović i ove godine je u Potočarima prisustvovala je danas, 11. jula obilježavanju godišnjice genocida u Srebrenici i odala počast nedužnim žrtvama.
Izjavila je da je su "Žene u crnom" tu da iskažu suosjećanje s porodicama nevino ubijenih žrtava genocida.
"Nas koji priznajemo genocid proglašavaju neprijateljima, a oni ustvari cijeli srpski narod stavljaju u ulogu taoca njihove politike, rata i ratnog zločina. Zato što nije dovoljan pritisak međunarodne zajednice, postoje brojni dokumenti i brojne mogućnosti da Srbiju primoraju na određene stvari", smatra Zajović.
Pokušao spasiti druga Vučića: Studenti iz Srbije propisno osramotili Milorada Dodika
Dodaje da vlasti u Srbiji poricanjem genocida ne poštuju dostojanstvo žrtava.
Imena žrtava koje će biti ukopane danas, 11. jula u mezarju Memorijalnog centra Srebrenica - Potočari:
Hasib (Uzejir) Efendić, rođen 1931. godine, Ćamil (Uzejir) Efendić, rođen 1928. godine, Mehmed (Daut) Krdžić, rođen 1961. godine, Sabrija (Asim) Omić, rođen 1966. godine, Mušan (Ramo) Šiljković, rođen 1956. godine, Sakib (Ragib) Harbaš, rođen 1975. godine, Beriz (Omer) Mujić, rođen 1978. godine, Ahmet (Ismet) Jašarević, rođen 1971. godine, Nevres (Mehmed) Salihović, rođen 1970. godine, Ibrahim (Muharem) Salkić, 1935. godine, Midhat (Adem) Bašić, rođen 1973. godine, Hajdin (Kadrija) Mustafić, rođen 1959. godine, Latif (Arif) Mandžić, rođen 1964. godine i Hamed (Ibrahim) Salić, rođen 1927. godine.
Na portalu Radiosarajevo.ba iz minute u minutu pratite dešavanja iz Bosne i Hercegovine, ali i reakcije iz cijelog svijeta na linku OVDJE.
Haški tribunal, Sud BiH te pravosuđa u Srbiji i Hrvatskoj do sada su osudili ukupno 54 osobe na 781 godinu i pet doživotnih kazni zatvora – za genocid, zločine protiv čovječnosti i druge zločine počinjene u Srebrenici u julu 1995. godine.
Navedena sudska vijeća su prihvatila da je u julu 1995. godine ubijeno između 7.000 i 8.000 Bošnjaka iz Srebrenice i njene okoline, kao i da je veliki broj žena, djece i starijih osoba prisilno preseljen. Žrtve su nakon egzekucija bile pokopane u primarnim grobnicama, a kasnije su iskopane i ponovo pokopane u sekundarnim grobnicama tokom septembra i oktobra 1995. godine.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.