Kontroverzni izvještaj Vlade RS: Optužili Bošnjake, kritikovali Schmidta
Vlada RS je podnijela svoj godišnji izvještaj Ujedinjenim nacijama o stanju u Bosni i Hercegovini, koji je izazvao brojne kontroverze. Izvještaj dolazi nakon što je visoki predstavnik Christian Schmidt dostavio svoj izvještaj, a u njemu se nalaze tvrdnje koje su, kao i u prethodnim dokumentima iz RS-a, izazvale raspravu.
U najnovijem izvještaju našle su se brojne diskutabilne tvrdnje, a što je bio slučaj i u prethodnim dokumentima iz bh. entiteta RS-a.
Prvi dio Izvještaja se odnosi na "posvećenost RS-a poštovanju Dejtonskog sporazuma, a posebno poštovanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH i održavanju mira miroljubivim sredstvima", kako su to naveli. U ovom dijelu se deklarativno naglašava važnost poštovanja ustavnog okvira BiH.
Policija blokirala ulaze prema Igmanu: Planina ispunjena posjetiteljima unatoč gužvama
U drugom dijelu ističe se obaveza domaćih i međunarodnih aktera da poštuju Ustav BiH, a posebno njenu konsocijativnu i federalnu strukturu.
"U Izvještaju se govori i o zabrinjavajućim nastojanjima određenih domaćih i stranih aktera da podriju ustavne mehanizme, koji su suštinski element Dejtonskog kompromisa. Pored toga, apostrofira se važnost poštovanja strukture BiH, posebno u svjetlu nedavnih poteza ka centralizaciji nadležnosti koje pripadaju entitetima u BiH", stoji u pregledu Izvještaja Vlade RS-a.
Izvještaj u velikoj mjeri govori i o visokom predstavniku u Bosni i Hercegovini Christianu Schmidtu, naravno u izrazito negativnom tonu s obzirom na to da u ovom entitetu institucionalno ne priznaju njegov legitimitet. Oni smatraju da Schmidtovi postupci krše ljudska prava građana BiH i podrivaju vladavinu prava u BiH, destabilizujući napredak zemlje unutar dejtonskog okvira.
Vlasti u entitetu RS brišu 'rodni identitet': Evo kako će ovaj potez umanjiti zaštitu građana
Većina njihovih argumenata protiv Schmidta je već bila poznata, no zanimljivo je da su se ovaj put dotakli i njegovog svjedočenja u predmetu "Kovačević protiv BiH", navodeći da Schmidt nema pravo tumačiti Ustav BiH, nego samo Aneks 10.
"Schmidt je 7. oktobra dostavio Evropskom sudu za ljudska prava dokument kojim pokušava da se umiješa u predmet Kovačević protiv BiH, u kom se osporavaju određene odredbe Ustava BiH. Ovaj Schmidtov pokušaj intervencije je nečuven jer, čak i da se radi o propisno imenovanom visokom predstavniku, ne bi imao ovlašćenja da tumači Ustav BiH. Ovo je jednostavno još jedan primjer Schmidtovog (i OHR-ovog) standardnog miješanja u sudske procese", poručili su.
U drugom dijelu Izvještaja osuđuje se strano uplitanje, a posebno ekonomska kampanja protiv RS-a, za koju kažu da je vode "određeni elementi u SAD-u". Istaknuli su da se kampanja vodi na X profilu Američke ambasade i da "nepotrebno izaziva napetost i ogorčenost".
Treći dio se odnosi na EU integracije BiH, ali u ovom dijelu su se dotakli i terorizma, teme koja je Vladi RS-a obavezna u svakom izvještaju. Prvo su izvijestili o terorističkom napadu na policijsku stanicu u Bosanskoj Krupi, prilikom čega je ubijen policajac, a zatim su se vratili na 7. oktobar i teroristički napad na Izrael. Tom prilikom su iznijeli tvrdnju da Bošnjaci podržavaju Hamas.
"Od terorističkih napada u Izraelu 7. oktobra 2023. godine, velike demonstracije u Sarajevu otkrile su široku podršku Hamasu među bošnjačkom zajednicom. Mjesto održavanja komemoracije u znak sjećanja na žrtve napada 7. oktobra, koja je trebalo da se održi u Sarajevu, moralo je biti promijenjeno i premješteno u RS nakon što su zvaničnici i građani Sarajeva jasno stavili do znanja da je taj događaj nepoželjan", stoji u izvještaju.
Također, vlasti RS-a su napravili poveznicu između BiH i njenih državljana sa skoro svim većim terorističkim napadima u svijetu u proteklom periodu, uključujući i 11. septembar.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.