Dio izvještaja Christiana Schmidta UN-u: O rezoluciji u Srebrenici, secesionizmu i kritici vlastima

16
Radiosarajevo.ba
Dio izvještaja Christiana Schmidta UN-u: O rezoluciji u Srebrenici, secesionizmu i kritici vlastima
Foto: Dž. K. / Radiosarajevo.ba / Christian Schmidt

Visoki predstavnik Christian Schmidt dostavio je Vijeću sigurnosti UN-a svoj najnoviji šestomjesečni Izvještaj o stanju u BiH, koji se odnosi na period od aprila do oktobra, 2024. godine. 

U izvještaju, Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH, navodi da su tokom proteklih šest mjeseci dominirale pripreme za lokalne izbore održane, ali i kontinuirani pokušaji podrivanja Dejtonskog sporazuma. 

U izvještaju se konstatuje da je EU nastavila da daje zamah ubrzanoj evropskoj integraciju zemalja Zapadnog Balkana. Međutim, dodaje se da Bosna i Hercegovina nije u potpunosti iskoristila ovu inicijativu, uglavnom zbog neuspjeha da ispuni sve zahtjeve Plana rasta.

Miralem Pjanić "nestao" sa Instagrama, Rusi pišu da su razlog njegove prošlosedmične izjave

Miralem Pjanić "nestao" sa Instagrama, Rusi pišu da su razlog njegove prošlosedmične izjave

Visoki predstavnik navodi da je posljedično, Bosna i Hercegovina postala jedina zemlja u regionu koja je za sada izostavljena iz Plana rasta Evropske unije, a da je odgovornost na domaćim političkim akterima.

Visoki predstavnik navodi i da "opredjeljenje za reformu Ustava Bosne i Hercegovine za provedbu presuda Evropskog suda za ljudska prava u grupi predmeta Sejdić-Finci do sada nije dalo rezultate".

"Političke stranke i vlasti u Bosni i Hercegovini nisu poduzele nikakvu inicijativu u vezi s tim pokazujući mali interes za djelovanje uprkos uzastopnim pozivima međunarodne zajednice i visokog predstavnika da provedu presude Evropskog suda za ljudska prava u Sejdić-Finci i drugim slučajevima koji se odnose na kandidovanje na izborima koji zahtijevaju izmjenu Ustava Bosne i Hercegovine kako bi se eliminirala diskriminacija", prenose Vijesti.ba.

S tim u vezi, Schmidt navodi da će u narednom periodu pozvati sve zainteresovane strane da pokrenu inicijativu za sprovođenje presuda Evropskog suda za ljudska prava.

"Vladajuća koalicija u Republici Srpskoj nastavlja da podriva državu Bosnu i Hercegovinu, podriva autoritet njenih centralnih institucija i slabi njihov učinak. Istovremeno, i pored nastavka usvajanja neustavnog Izbornog zakona Republike Srpske, važno je napomenuti da su sve političke stranke u Republici Srpskoj odlučile da izađu na nedavne lokalne izbore u organizaciji Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine", navodi se u Izvještaju.

Veliki dio izvještaja odnosi se i na usvajanje Rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN-a kojom se 11. juli proglašava "Međunarodnim danom razmišljanja i sjećanja na genocid u Srebrenici 1995. godine".

Schmidt navodi da je usvajanje Rezolucije naišlo na agresivnu kampanju istorijskog revizionizma, višestruko negiranje genocida u Srebrenici i veličanje ratnih zločinaca od strane vladajuće koalicije u Republici Srpskoj.

"Uoči glasanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija o Rezoluciji o Srebrenici istog dana, Vlada Republike Srpske usvojila je takozvani nacrt Sporazuma o "mirnom razdruživanju" - dokument koji zanemaruje državnost, suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine. Nakon usvajanja Rezolucije UN o Srebrenici, u Beogradu je 8. juna 2024. godine održana prva Svesrpska skupština 'Jedan narod, jedna skupština – Srbija i Srpska' sa ciljem usvajanja Deklaracije o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajednička budućnost srpskog naroda", navodi se.

Proglas intelektualaca i javnih ličnosti: "Schmidt zastupa retrogradnu etnocentričku politiku"

Proglas intelektualaca i javnih ličnosti: "Schmidt zastupa retrogradnu etnocentričku politiku"

Dodaje se da je Deklaracija usvojena i u Skupštini Srbije. "U međuvremenu, Narodna skupština Republike Srpske nastavila je zakonodavni rad na stvaranju paralelnog pravnog okvira", navodi se.

Schmidt navodi da su u izvještajnom periodu nastavljeni napadi vladajuće koalicije u Republici Srpskoj na institucije na državnom nivou, posebno Ustavni sud Bosne i Hercegovine, kao i mandat Visokog predstavnika. "To uključuje prijetnje i huškačku retoriku, ali i radnje kojima se potkopava moj kredibilitet kao visokog predstavnika, a time i sposobnost da provedem svoj mandat. Ovakvim postupcima se direktno krši Aneks 10 Općeg okvirnog sporazuma za mir, koji nalaže punu saradnju strana u Sporazumu sa Visokim predstavnikom", navodi Schmidt.

Konstatuje i nastavak secesionističe retoriku i destruktivnih tendencija iz RS te pokušaje da manji entitet izradi svoj Izborni zakon, osnuje svoju izbornu komisiji. Navodi da je sve praćeno secesionističkom retorikom Milorada Dodika i prijetnjama referendumom o secesiji te povezivanjem tog pitanja s državnom imovinom. U izvještaju se navodi i da je Klub Bošnkaka u Domu naroda BiH napustio sjednicu na kojoj je predložen zakon o Ustavnom sudu, za koji Schmidt konstatuje da je bio neustavan. U izvještaju se navodi da uslijed američkih sankcija RS nailazi na probleme sa budžetom i kreditima na stranom tržištu.

U jednom dijelu izvještaja navodi se da posebno HDZ nastavlja da vezuje i uslovljava svaki sporazum o amandmanima na Ustav BiH se izbornim zakonom BiH, insistiranjem na potrebi da se osigura ravnopravnost konstitutivnih naroda u kojoj svaki konstitutivni narod zastupaju legitimni predstavnici. Schmidt je u izvještaju naglasio i da federalni zakon kojim se uspostavlja Specijalno tužilaštvo i sudsko odjeljenje za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala koji je usvojen 2014. ostaje nepromijenjen 10 godina.

"Ovo pokazuje koliko su vlasti spremne da provedu u praksi svoju deklarativnu podršku borbi protiv korupcije", navodi Schmidt.

Dodaje da je Vlada FBiH u septembru donijela odluku o prostorijama u kojima bi djelovao poseban odjel, ali da je Federalno ministarstvo pravde na čijem je čelu ministar HDZ-a najavilo namjeru izmjena zakona u pravcu slabljenja posebnih odjela smanjenjem djelokruga kriminala, kojim bi se odjeli trebali baviti posebno kada se radi o korupcijskim djelima u kantonu.

"Ovo bi onemogućilo posebne odjele da se bave jednim značajnim mogućim izvorom korupcije", navodi se u dijelu izvještaja.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (16)

/ Povezano

/ Najnovije