Konaković u UN: Svijet nikad više ne smije reagirati kasno kao u Sarajevu, Srebrenici, Prijedoru...
Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković učestvovao je 26. septembra na ministarskom sastanku Komisije Ujedinih naroda za izgradnju mira (Peacebuilding Commission – PBC) pod nazivom "O perspektivama Pregleda arhitekture izgradnje mira 2025", koji je održan na marginama 79. zasjedanja Opće skupštine Ujedinjenih naroda u Njujorku.
Ministar je u svom obraćanju istaknuo da za nas u BiH, izgradnja mira nije samo politika – to je naša svakodnevna stvarnost. Podsjetio je da Bosna i Hercegovina dobro zna pravu cijenu rata.
"Naše porodice i zajednice su bile razorene, a put ka miru je bio dug i pun izazova. Naučili smo da mir ne može biti postignut na brzinu; mora se pažljivo graditi na temelju pravde. U tom kontekstu, moram vas podsjetiti na genocid počinjen u Srebrenici 1995. godine. Ključno je odati počast prošlim genocidima, poput onih u Srebrenici i Ruandi, kako bismo spriječili buduće tragedije. Pozivam vas da implementirate rezoluciju UN-a koja 11. juli proglašava Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici", naglasio je ministar Konaković.
Konaković odgovorio Vučiću: "Nećete krv poginulih u Novom Sadu prati krvlju naših žrtava"
U nastavku obraćanja je kazao je da je 2023. godine Bosna i Hercegovina potpisala projekt Fonda za izgradnju mira, dajući prioritet jačanju veza unutar zajednica, učešću žena u donošenju odluka i osnaživanju mladih kao graditelja mira. Ocijenio je da su ovi napori ključni i za mir i za naše ciljeve pristupanja Evropskoj uniji.
"Još jedna važna lekcija iz našeg iskustva je značaj prevencije. Rat ne dolazi 'iznenada'. Nacionalizam, ekstremizam i etničke podjele moraju se rješavati prije nego eskaliraju. Reakcija međunarodne zajednice nikada ne smije biti prekasna, kao što je to bio slučaj u Srebrenici, Prijedoru i Sarajevu", poručio je ministar i dodao da danas Bosna i Hercegovina nije samo primatelj mirovnih napora, već i aktivan sudionik, učestvujući u mirovnim misijama pod okriljem UN-a i EU-a.
U kontekstu približavanja Pregledu mirovne arhitekture UN-a 2025. godine, ministar je naglasio da moramo biti spremni suočiti se s modernim globalnim prijetnjama poput klimatskih promjena i ekstremizma. Na kraju je poručio da je Bosna i Hercegovina spremna podržati globalne napore za mir, i da se nada da naše iskustvo može ponuditi vrijedne lekcije za izgradnju mira širom svijeta. Komisija UN-a za izgradnju mira (PBC) je međuvladino savjetodavno tijelo, osnovano 2005. godine, kako bi podržavalo napore zemalja u sukobu ili onih koje izlaze iz sukoba za izgradnju mira.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.