Masoni u BiH još skriveni iza inicijala, ne žele “izaći na svjetlo”
Priznanje glavnog državnog odvjetnika Hrvatske Dražena Jelenića da je član masonske lože izazvalo je niz reakcija u javnosti, a na ovu temu raspravljati će se i u Vladi susjedne države.
Skandal je izbio nakon privođenje troje hrvatskih vlasnika i urednika tjednika 7Dnevno i Dnevno.hr, a koje je za iznudu i ucjenu prijavio poznati oftamolog Nikica Gabrić jer su ovi mediji pisali o njemu kao vodećem masonu u Hrvatskoj, a što je bilo i potkrijepljeno ekskluzivnim fotografijama, piše Dnevni list.
Kakvo je stanje po ovom pitanju u BiH?
Na službenoj stranici Velike lože BiH dan je iscrpan pregled o historiji i nastanku masonstva u BiH, a osim imena bh. književnika nobelovca i velikog bh. masona Ive Andrića, Sime Milutinovića-Sarajlije i Miće Ljubibratića kao istknutih masona iz vremena osmanskog perioda, Šerifa Arnautovića iz doba Austro-Ugarske kao osnivača prve bosanske lože i istaknutih masona iz tog doba Šerifa Arnautovića, Danila Dimovića i Fehima Čurčića, potom Bogdana Vidovića kao prvi Starješina Lože nakon 2. Svjetskog rata, potom Dimitrije Mitrinović, puna imena drugih članova službeno ostaju nepoznata.
Ipak, trag koji je ostavljen su inicijali, kako stoji, budućeg jezgra bh masonerije: “Velika uloga i zasluga pripast će Br. E.D., koji će od 1997. biti u pregovorima sa austrijskom braćom, prije svega, iz Koruške. Godine 1998. obavljaju se razgovori s prvim neofitima, budućom BBr.: M.Đ., I.M., M.T. i I.R. koji će činiti jezgro obnovljene bosanskohercegovačke masonerije, odnosno prve deputatske lože LuxBosnia, u koju se 19.06.1999. u slovenskom mjestu Dragomer ritualno unosi svjetlo pod zaštitom Velike lože Austrije, čime se službeno obnavlja organizirano slobodno zidarstvo u BiH.
Nakon toga, više desetina radova upriličeno je u Sloveniji, prije nego su braća počela raditi u improviziranim hramovima u BiH”.
Kako se navodi, Slobodno zidarstvo u BiH obnovljeno je 1998/1999. godine, prije svega, uz pomoć austrijske i slovenske braće. Velika loža BiH osnovana je 2005. godine, a sada pod njenim okriljem djeluje ukupno sedam pravih i potpunih loža, dva bočna reda, istraživačka loža QuatuorCoronati, i red Demolay. U ‘Orijentu Sarajevo’ djeluju Loža LuxBosniae, Loža Ivo Andrić i Loža Veritas, dok u ‘Orijentu Tutla djeluje Loža Europa, ‘Orijentu Banja Luka – Loža Phoenix, a u ‘Orijentu Mostar/Sarajevo – GunterHodl.
Jugoslavija zabranila masonstvo
“Organizirano slobodno zidarstvo postoji već od 1717. godine, kada su četiri tadašnje londonske lože osnovale veliku ložu koja je kasnije postala Velika loža Engleske, a prva loža u BiH osnovana je 1930. godine, kada je u Sarajevu osnovana loža Sima Milutinović Sarajlija. Još uvijek nije sa sigurnošću utvrđeno gdje se u to vrijeme nalazio hram. No, već od sredine 19. stoljeća postoje dokumenti o bh masonima koji su bili članovi loža iz drugih zemalja, prvenstveno iz Srbije.
Nakon samouspavljivanja Velika loža Jugoslavije 1940. godine zbog zabrane slobodnog zidarstva, koja je trajala sve do 1990. godine, u BiH organiziranog slobodnog zidarstva nije bilo do 1998/99. godine, kada je obnovljeno uz pomoć braće iz Austrije i Slovenije”, stoji u kratkoj povijesnoj crtici o masonstvu u BiH na službenoj web stranici Slobodnih zidara u BiH.
Bh masoni u potpunoj tajnosti
No, iako masonstvo polako gubi utrku o tajnosti svoga članstva, još uvijek niko u BiH nije javno rekao da je mason, a aktivnosti, sastanci i djelovanje njihovih uglednih članova iz svijeta medicine, vodećih političara, privrednika, književnika itd., i dalje je obavijeno velom tajne te tako i podložno nagađanjima i daljnjoj mistifikaciji.
Ipak da i “između braće” u BiH postoje ozbiljne nesuglasice i međusobna želja za dominacijom, svjedoči i medijsko izvještavanje od prije nekoliko godina o tuči prilikom izborne skupštine Velike masonske lože u BiH. No, i ovu vijest niko od aktera ni tada nije želio komentirati.
Masoni u BiH, čini se, iako postojeći-stvarni, još uvijek, iz ovih ili onih razloga nisu spremni “izaći na svjetlo” te je tako nemoguće i utvrditi njihov utjecaj na bh. društvo kao i na sveukupna zbivanja koji zasigurno nije zanemariv.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.