Europol objavio fotografije najtraženijih bjegunaca, među njima i dva državljanina BiH

4
Radiosarajevo.ba
Europol objavio fotografije najtraženijih bjegunaca, među njima i dva državljanina BiH

Europol i Europska mreže za aktivno praćenje bjegunaca (ENFAST), uputili su danas apel građanima EU da pregledom fotografija najtraženijih kriminalaca Europe pomognu policijskim službenicima u hvatanju osumnjičenih, među kojima je i veliki broj porijeklom sa Balkana.

U kampanji koju sprovode ove godine, posebno su fokusirani na vođe i ključne članove organizovanih kriminalnih grupa, narko trafikante, trgovce bijelim robljem, kriminalce tražene zbog ubistva, plaćene ubice, kao i one koji se bave pranjem novca i pronevjerama, navode u saopćenju.

Interpol traga za 91 državljaninom Bosne i Hercegovine, na spisku su i tri žene

Sindikat traži da se zabrani upotreba mobitela tokom nastave u školama u Sarajevu

Europol moli građane da posjete web stranicu, na kojoj se nalazi 49 profila bjegunaca povezanih sa organizovanim kriminalnim grupama, pogledaju fotografije i vide da li su nekog od njih prepoznali.

Među najtraženijim europskim kriminalcima našlo se mnogo osumnjičenih porijeklom sa Balkana, među kojima je i Goran MladenovićEuropol objavio fotografije najtraženijih bjegunaca, među njima i dva državljana BiH (54), koji je obilježen kao član organizovane kriminalne grupe Pink Panteri i koga policija Kipra traži zbog oružane pljačke juvelirnice.

U kampanji za 2022. godinu koja je počela jučer objavljeno je 49 profila bjegunaca povezanih s organizovanim kriminalnim grupama, a među njima su i dva državljanina BiH.

Riječ je o Mladenu Samardžiji zvanom Maki (32) i Radomiru Cvijanoviću (37) zvanom Rale koji osim bh. imaju i državljanstvo Slovenije. Samardžija je na potjernici zbog trgovine drogom, a Cvijanović zbog oružane pljačke.

Na fotografijama najtraženijih se nalaze i trojica osumnjičenih iz Hrvatske, a svi zbog kriminalnih radnji u okviru zločinačkog udruženja.

U saopĆenju se navodi da se akcija sprovodi i na društvenim mrežama, a bit će prevedena na sve jezike EU kako bi se dosegla što šira publika.

Kampanja EU Most Wanted je u prošlosti doživjela značajan uspjeh sa brojnim anonimnim dojavama koje su doveli do hapšenja osumnjičenih, prenose Nezavisne.

Site je pokrenut 2016. godine, a od tada je objavljeno 335 profila bjegunaca.

Od tog broja, 120 bjegunaca je uhapšeno, a u 43 slučaja su doušnici osumnjičene vidjeli na site-u Europola.

Fotografije možete pogledati OVDJE.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (4)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak