Danas počinje testiranje prvog respiratora proizvedenog u BiH

F. V.
Danas počinje testiranje prvog respiratora proizvedenog u BiH

Vijest o konstruiranju prvog bosanskohercegovačkog respiratora koju je portal Radiosarajevo.ba objavio u četvrtak, 16. aprila, izazvala je brojne pozitivne reakcije i odobravanja, kao izraz vjere u sposobnost našeg čovjeka da sopstvenim snagama može učiniti nešto u borbi protiv pandemije koronavirusa (COVID-19), koja je zahvatila svijet.

Direktor TMD Group Adem Hanić potvrdio je da danas "počinje testiranje prvog primjerka respiratora koji je ovih dana sastavljen".

Međutim, iz TMD-a napominju da je to "jako zahtjevan i dug proces".

Nakon što su se na društvenim mrežama i medijima pojavile slike prototipa respiratora na čijem razvoju i proizvodnji radi kompanija TMD Group iz Gradačca, ova kompanija i njen direktor su zaprimili veliki broj upita medija i građana.

Iz TMD su saopćili da je tačna vijest da inženjeri njihove kompanije rade na razvoju respiratora.

"Zato apelujemo na sve, a naročito na medije, da imaju razumijevanja i da uzmu u obzir svu kompleksnost ovog procesa i da, ma koliko to priželjkivali, ne požuruju rezultate", navode iz TMD-a, te dodaju kako su ovoj kompaniji "sigurni u znanje koje imaju", te da su zato "odlučili učiniti sve da bi pomogli Bosni i Hercegovini, njenom zdravstvenom sistemu i građanima u ovim teškim vremenima, ali da je proizvodnja jednog ovakvog uređaja jako zahtjevan i ozbiljan projekt koji zahtijeva visok nivo tehničke i naučne efikasnosti i znanja“.

Na kraju saopćenja se kaže da će kompanija bosanskohercegovačku javnost blagovremeno informirati o napretku projekta i ishodu testiranja, te da je najbitnije da se u konačnici dođe "do proizvoda koji će biti siguran za korištenje i koji će izdržati proces provjere i atestiranja".

Podsjetimo, tim sastavljen od elektro i mažinskih inženjera TMD group, te pulmologa i anesteziologa UKC Tutla nedavno je konstruirao respiratora i u proteklih nekoliko dana radilo se na njegovoj proizvodnju. Stigli su i dijelovi i prototip je sastavljen. Da bi se aparat mogao i koristiti u liječenju pacijenata s problemima disajnih puteva neophodno je da bude testiran i da budu osigurane adekvatne licence.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak