Novi udar na javni servis: Zbog izvršenja presude blokiran račun BHRT-a
Nakon što je jučer, 20. augusta, Opštinski sud u Sarajevu donio Rješenje o izvršenju na osnovu pravosnažne presude Višeg privrednog suda Banjaluka u sporu Radio-televizije Republike Srpske (RTRS) protiv Radiotelevizije Bosne i Hercegovine (BHRT), danas je blokiran račun BHRT-a na 17,7 miliona KM.
Po istoj presudi Javni RTV Servis BiH od RTRS-a treba dobiti gotovo 16 miliona maraka po osnovu zadržane RTV takse, saopćeno je iz BHRT-a, te poručeno:
"Ovo je novi udar na BHRT koji u potpunosti može ugroziti poslovanje Javnog RTV servisa ukoliko se hitno ne pronađe rješenje, a za sada iz državnih institucija nema reakcije.
Na džamiju u Švedskoj bačena slanina: Islamska zajednica traži istragu
S druge strane, račun RTRS-a jučer je odblokiran, nakon brojnih pritisaka entitetskih institucija i podrške Vlade Republike Srpske u deblokadi računa RTRS-a. Sada samo ostaje pitanje da li je Vlada Republike Srpske uplatila 5 miliona maraka, na koliko je RTRS bio blokiran, i hoće li Sud u Banjaluci ta sredstva prebaciti BHRT-u."
Podsjetimo, bankovni računi RTRS-a su bili zamrznuti od 7. jula, a to je naložio Okružni privredni sud u Banjoj Luci, oslanjajući se na pravosnažnu presudu iz aprila ove godine, prema kojoj je RTRS obavezan Radio-televiziji Bosne i Hercegovine (BHRT) isplatiti 5,4 miliona KM. Presuda se odnosi isključivo na troškove postupka koji se vodio zbog neisplaćenih 105 miliona KM koje RTRS duguje BHRT-u.
RTRS je 2017. godine prestao uplaćivati dio RTV takse BHRT-u, što je dovelo do višegodišnjih sporova i problema u finansiranju javnih emitera. Kriza je kulminirala tokom 2025. i početkom 2026. godine, kada je BHRT-u bio blokiran račun zbog dugovanja prema Europskoj radiodifuznoj uniji, a javni servis je u februaru privremeno prekinuo redovno emitovanje programa.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.