Bećirović razgovarao s delegacijom Saveza Udruženja logoraša HNK-a

5
Radiosarajevo.ba
Bećirović razgovarao s delegacijom Saveza Udruženja logoraša HNK-a

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović razgovarao je s delegacijom Saveza Udruženja logoraša Hercegovačko-neretvanskog kantona, koju su činili predsjednik Saveza Amer Đulić, predsjednik Udruženja logoraša Mostar Emir Hajdarović i predsjednik Udruženja logoraša Općine Jablanica Ibro Kukić.

Tokom sastanka razmotrena su brojna pitanja koja se odnose na položaj bivših logoraša, njihova prava i svakodnevne izazove s kojima se suočavaju, saopćeno je iz Kabineta člana Predsjedništva Denisa Bećirovića.

Tom prilikom oni su podvukli da je neprihvatljivo negiranje ili iskrivljavanje pravosnažnih sudskih presuda sudova Ujedinjenih nacija. Predstavili su i aktivnosti koje Savez provodi u oblasti dokumentiranja svjedočenja logoraša, te očuvanja kulture sjećanja.

Vlada FBiH: Skoro dva miliona KM za uvezivanje radnog staža 153 radnika

Poseban naglasak stavljen je na potrebu jačanja institucionalnih mehanizama zaštite žrtava torture i uspostave sistemskog pristupa memorijalizaciji mjesta stradanja.

Bećirović istakao je da je neophodan odgovoran odnos prema logorašima, te da je važno i zbog budućnosti boriti se za istinu i pravdu.

Denis Bećirović razgovarao s članovima Odbora za vanjske poslove Parlamenta UK

On je naglasio da je neprihvatljivo praviti muzej HVO-a na mjestu gdje je od druge polovine 1992. do sredine 1994. godine bio koncentracioni logor Heliodrom te da je krajnje nemoralno da se u objektu koji je korišten za mučenja i zatvaranja građana Mostara i Hercegovine otvara muzej.

Također, podržao je aktivnosti Saveza Udruženja logoraša Hercegovačko-neretvanskog kantona s ciljem sprečavanja prekrajanja historije i prikrivanja zločina.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (5)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak