Ambasada Velike Britanije nakon sramnih provokacija Košarca: "Strašne i neosnovane uvrede i mržnja"
Ambasada Velike Britanije u Bosni i Hercegovini oglasila se u četvrtak navečer, 20. novembra, nakon sramotnog poteza Staše Košarca, ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa koji je uporedio visokog predstavnika Christiana Schmidta sa nacističkim režimom.
Njihovu reakciju koju je objavio ambasador Julian Reilly na društvenoj mreži X prenosimo u cijelosti:
"Strašne i neosnovane uvrede i mržnja, poput onih u gnusnom potezu ministra Košarca protiv visokog predstavnika Schmidta, nemaju mjesta u civilizovanom političkom diskursu. Neupitna je podrška visokom predstavniku, koji ima mandat da štiti civilne odredbe Dejtonskog sporazuma", napisao je ambasador Julian Reilly.
Netanyahu ugostio Željku Cvijanović. Uočen skandalozan detalj, teško da je slučajan i stižu reakcije
Podsjetimo, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine Staša Košarac (SNSD) izazvao je novi skandal tako što je visokom predstavniku u BiH Christianu Schmidtu poslao šljem njemačke vojske iz doba nacizma.
Košarac je Schmidtu poslao i pismo koje je nazvao "Pismo okupatoru".
Između ostalog, Košarac je Schmidta nazvao "otjelotvorenjem političkog zla i loše namjere prema RS" te u jednom dijelu najavio da Schmidta čeka "Nuremberški proces", misleći na suđenja bivšim nacističkim funkcionerima i saradnicima nakon Drugog svjetskog rata.
Strašne i neosnovane uvrede i mržnja, poput onih u gnusnom potezu ministra Košarca protiv visokog predstavnika Schmidta, nemaju mjesta u civilizovanom političkom diskursu. Neupitna je podrška visokom predstavniku, koji ima mandat da štiti civilne odredbe Dejtonskog sporazuma.
— Julian Reilly (@JulianReillyUK) November 20, 2025
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.