Aljoša Čampara: Uvodi se redovni ljekarski pregled policijskih službenika

Fena
Aljoša Čampara: Uvodi se redovni ljekarski pregled policijskih službenika
Jedan od sigurnosnih izazova u 2018. godini u Federaciji BiH kojim će se baviti Federalno ministarstvo unutrašnjih poslova je kompjuterski kriminal.

"Najzastupljenije su kartične prevare, iskorištavanje djeteta ili maloljetnika radi pornografije, ucjene, lažno predstavljanje, krađa identiteta, te cyberbullying", izjavio je u intervjuu za Fenu federalni ministar unutrašnjih poslova Aljoša Čampara.

Naglašava da kompjuterski kriminal postaje veoma opasan vid kriminala zbog sve veće prisutnosti, dostupnosti, otežanog načina otkrivanja i dokazivanja, posljedica koje izaziva, povezanosti s drugim krivičnim djelima pa i najtežim oblicima organizovanog kriminala u zemlji i inostranstvu.

"U prošloj godini na području Federacije došlo je do značajnog povećanja ovih krivičnih djela za 119,23 posto. Također, evidentirano je i povećanje krivičnih djela organizovanog kriminala za 185,71 posto, te povećanje krivičnih djela protiv službene i druge odgovorne funkcije, gdje spada i korupcija", konstatirao je Čampara.

Uvjeren je da bi općenito rasvjetljavanju krivičnih djela doprinijela konačna uspostava novog Sistema automatske identifikacije pomoću otisaka prstiju (AFIS) u BiH, a u vezi čega je, kako je potvrdio, Federalno ministarstvo unutrašnjih poslova ispoštovalo sve svoje obaveze i dogovore.

"FMUP je aktivno učestvovao na sastancima na kojima je usaglašen Memorandum o razumijevanju za uspostavljanje AFIS sistema u BiH. Memorandum je predviđao dva sajta, jedan u MUP-u RS-a, a drugi u FMUP-u/FUP-u. Potpisivanje tog akta bilo je zakazano za 4. juli 2016. godine, u Ministarstvu sigurnosti BiH, koje je nosilac aktivnosti ovog procesa. Međutim, četiri kantonalna ministarstva unutrašnjih poslova (Hercegovačko neretvanski kanton, Posavski kanton, Kanton 10 - Livno i Zapadnohercegovački kanton) izrazila su neslaganje sa dosadašnjim radom na pripremi Memoranduma te su predložili dodatno usaglašavanje", podsjeća Čampara. 

Dok u BiH ne dođe do uspostave novog AFIS sistema ističe da u okviru jednog od ciljeva ovogodišnjeg rada Vlade FBiH - borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala Federalna uprava policije nastavlja da poduzima niz aktivnosti, kao što je unapređenje saradnje i koordinacija sa policijskim agencijama i tužilaštvima, kako u okviru BiH tako i na regionalnom nivou i šire.

U ovoj godini najavljuje da će Federacija dobiti novih 500 policajaca.

Odgovarajući na pitanje šta će im donijeti novi zakon o policijskim službenicima FBiH, utemeljen na evropskim standardima, kaže da je predviđeno da bude omogućen prijem policijskih službenika putem javnog konkursa iz drugih policijskih agencija u svim činovima.

"Postojeći Zakon omogućava prijem policijskih službenika u službu Federalne uprave policije u početnom činu policajac i mlađi inspektor te se putem piramidalne strukture vrši popuna viših činova putem unapređenja. Predložene odredbe novog zakona o policijskim službenicima omogućavaju popunu viših činova bez postupka unaprjeđenja postojećih", objasnio je.

Također, novi zakon treba osigurati precizniji i jasniji način primjene policijskih ovlaštenja.

"Utvrdio je policijska ovlaštenja koja ne postoje u važećem Zakonu a to su: poligrafsko ispitivanje i osiguranje mjesta događaja. Također druga policijska ovlaštenja su precizirana i osiguravaju efikasniji rad policijskog službenika", rekao je Čampara dodajući da je predviđeno uvođenje redovnog ljekarskog pregleda policijskih službenika.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak