Skvoš - sport koji umire u Sarajevu

Radiosarajevo.ba
Skvoš - sport koji umire u Sarajevu


Skvoš je jedan od najbržih i najiscrpljujućih sportova. Sredinom 2009. godine glavni grad Bosne i Hercegovine dobilo je prvi skvoš klub. Squash club Sarajevo nalazio se u ledenoj dvorani Centra Skenderija, a osnovao ga je Jean Francois Le Roch, bivši reli-vozač, Francuz koji petnaestak godina živi u Sarajevu, 

Klub, na žalost ne radi već neko vrijeme, a razlog je nedostatak adekvatnog prostora.

"Zatvoreni smo već dva mjeseca. Pokušavali smo naći dogovor sa Skenderijom, koji će biti obostrano koristan, ali nažalost nismo uspjeli naći zajednički jezik", rekla je za Radiosarajevo.ba predstavnica kluba Dragana Bataljić.

Ona dodaje da se klub trenutno nalazi u "nekoj prijelaznoj fazi", te da postoji mogućnost da se otvori na drugom mjestu. "Ali vam trenutno ne mogu reći ništa konkretno o tome", kaže Bataljićka.

Veliko interesovanje

Iz Squash cluba Sarajevo prvobitno su izrazili su veliko zadovoljstvo odzivom građana, kada je klub pokrenut.

"Bili smo jako zadovoljni razvijanjem kluba. Svi koji su jednom došli izrazili su veliko zadovoljstvo i redovno su se vraćali. Imali smo oko dvije stotine članova što lokalnih što stranih", rekla je na kraju razgovora za Radiosarajevo.ba Dragana Bataljić i izrazila nadu da će u što skorije vrijeme biti riješeno pitanje doma Squash kluba Sarajevo.

 

O skvošu..

Skvoš je nastao u Francuskoj u šesnaestom stoljeću. Jedan je od najrasprostranjenijih rekreativnih sportova na svijetu. Popularnost je stekao u 19. stoljeću kada su uspostalvjeni standardi i pravila po kojima se ovaj sport igra i danas. 

DA LI STE ZNALI?
Da za vrijeme jednog skvoš termina od 45 minuta igre sagorite i do 1000 kalorija.

Skvoš je prepoznat od Međunarodnog olimpijskog komiteta i nalazi se u konkurenciji sportova za uključenje u olimpijski program.

Teren se obično sastoji od parketa, tri zida, a iza je najčešće staklo. 

Loptica, koja se inače pravi od kaučuka, dostiže brzine i do 200 km/h. Postoje četiri vrste loptica, koje su označene određenom bojom, u zavisnosti od brzine. Za meč je osim terena i loptice potreban i reket. Igra se sa dva ili četiri igrača na parketu.

Meč počinje serviranjem jednog igrača koji jednom nogom mora stajati u malom kvadratu. Lopticu upućuje udarcem u glavni zid između linije za servu i gornje aut linije, a protivnik lopticu mora vratiti na vrijeme, pri čemuo ona ne smije udariti u pod više od jednom, te ne smije dirati dva bočna zida.



Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak