Fudbal je pobijedio: Infantino odustao od prodaje Svjetskog prvenstva

0
Radiosarajevo.ba
Fudbal je pobijedio: Infantino odustao od prodaje Svjetskog prvenstva

Mnogo bure u svjetskoj javnosti su izazvale najave da bi moglo doći do tektonskih promjena u organizaciji FIFA Svjetskog prvenstva.

Najave da bi Gianni Infantino, prvi čovjek Svjetske fudbalske federacije (FIFA), mogao uspostaviti model po kojem bi značajan dio Mundijala bio "privatizovan" izazvale su žestoke reakcije među svim ljubiteljima fudbala. U javnosti je stvoren veliki pritisak, a najrigorozniji potez povukla je UEFA koja je otvoreno zaprijetila bojkotom idućeg Svjetskog prvenstva koje se treba 2030. godine održati u Portugalu, Španiji i Maroku.

Nakon svega, oglasila se i sama FIFA, koja je popustila pod pritiskom javnosti, najavivši da odustaje od projekta "FIFA Forward Enterprise".

Zemljotres rano jutros pogodio Hrvatsku: "Probudilo me iz sna, tutnjava"

"Projekt FIFA Forward Enterprise imao je za cilj pružiti osnovu za daljnje jačanje naših FIFA članica i našeg sporta širom svijeta, posebno u onim zemljama gdje je podrška najpotrebnija. I više od toga, kao što smo rekli od samog početka, to se može učiniti samo ako većina FIFA članica podržava i uvijek je predmet procesa konsultacija s njima, FIFA Vijećem, Konfederacijama i širim dionicima.

Nakon pažljivog saslušanja svih mišljenja, postalo je jasno da je projekt stvorio podjele takve prirode da, bez obzira na nivo podrške, više nisu u interesu cilja koji je prvobitno postavljen.

FIFA naručila analizu opravdanosti proširenja Svjetskog prvenstva 2030. na 64 reprezentacije

Naš cilj je oduvijek bio - i uvijek će biti - ujediniti se i poboljšati. Kao rezultat toga, ovaj prijedlog neće biti usvojen.

U budućnosti, moja namjera je da ponovo okupim sve zainteresovane strane u narednim danima i sedmicama u duhu zajedničkog interesa za našu igru ​​i s ciljem da nastavimo razvijati fudbal svugdje, posebno u onim zemljama kojima je naša podrška najpotrebnija", navodi se u saopćenju FIFA kojeg je potpisao Gianni Infantino.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak