Huligani prekinuli susret u Beču, Hertha do važne pobjede u Litvi

Iako su u Bundesligi samo na jednoj pobjedi u 14 utakmica, te na začelju tabele uz šest bodova zaostatka za pretposljednjim sastavom, nogometaši berlinske Herthe u Evropi guraju sasvim dobro. U četvrtak su u dvoboju 5. kola D grupe Europa lige pobijedili na gostovanju latvijski Ventspils 1-0 golom Rafaela de Arauja u 12. minuti. Isti je igrač u 86. zaradio drugi žuti odnosno isključujući crveni karton.

Tim je rezultatom berlinska ekipa na tabeli grupe D pobjegla Heerenveenu dva boda. Zaslužni za to bili su nogometaši Sportinga, koji su u Lisabonu zabili za konačnih 1-1 u drugoj minuti sudačke nadoknade te time pokvarili slavlje Holanđana. Leandro Damian Grimi bio je precizan nakon sjajne akcije Marata Izmailova i Liedsona. Gosti su vodili golom Assaidija iz 47. minute.

Sporting je ovim remijem samo potvrdio prvo mjesto u grupi. Hertha sada u posljednjem kolu u Berlinu ne smije izgubiti od Portugalaca i svakako će proći u 1/16 finala, obzirom na bolji odnos golova u srazu s Heerenveenom.

Nizozemci na svom stadionu dočekuju Latvijce.

Europa liga, 5. kolo, grupa D:

Sporting - Heerenveen 1-1 (Grimi 90 / Assaidi 47)

Grupa E

Nogometaši Rome pobijedili su na domaćem Olimpicu Basel 2-1 i tako su nakon 5. kola grupe E Europa lige preuzeli sam vrh tabele. Ipak, time nisu izborili plasman u nokaut-fazu ovog natjecanja, budući je Fulham u Londonu s 1-0 bio bolji od već prežaljenog sofijskog CSKA. Roma trenutačno ima deset bodova, ali drugi Basel zaostaje samo jedan bod, dok Fulham ima dva manje. O svemu će odlučivati posljednje kolo, a u "dobitnoj" kombinaciji se nalaze večerašnji suparnici iz Rima. Roma, naime, u zadnjem kolu gostuje u Sofiji kod CSKA koji je dosad upisao samo jedan remi, uz četiri poraza, dok Basel dočekuje Fulham i na St. Jakob stadionu mu je dovoljan i remi za prolaz.

Basel je odlično otvorio utakmicu u Rimu, te je pogotkom Huggela vodio od 19. minute. Ipak, u 33. minuti je Francescto Totti realizirao jedanaesterac za 1-1, a u 58. je Vučinić zabio za pobjedu Rome 2-1. Bila je ovo peta pobjeda Rome u zadnjih šest nastupa u svim natjecanjima gdje nastupaju (tek su odigrali 1-1 kod Intera u Seriji A), a dobra je vijest za Ranierijev tim što im se u ovom ogledu vratio i oporavljeni Daniele de Rossi.

Danny Murphy je promašio jedanaesterac u 9. minuti utakmice Fulhama i CSKA Sofije za domaćina, ali tu grešku je vrlo brzo ispravio Gera (strijelac u 15. minuti za konačnih 1-0), nakon čega je ogled u Londonu postao uspavanka, u kojoj su čak i Bugari mogli do izjednačujućeg pogotka.

Roma - Basel 2-1 (Totti 33-11m, Vučinić 58 / Huggel 19)

Grupa F

Iako nisu trebali, nogometaši turskog Galatasaraya na stadionu Ali Sami Yen u Istanbulu pobijedili su grčki Panathinaikos 1-0 u dvoboju petog kola grupe F Europa lige. Jedini je pogodak na utakmici zabio Mustafa Sarp u 51. minuti. Tom pobjedom Turci su ostavili na životu minimalnu priliku bukureštanskom Dinamu u nadu kad je europsko proljeće u pitanju. Rumunji su na svom stadionu pobijedili Sturm iz Graza 2-1 te time došli na tri boda zaostatka za Panathinaikosom (9-6).

Baš ta dva kluba u posljednjem se kolu za dvije sedmice sastaju u Ateni. S obzirom da je PAO slavio u Bukureštu 1-0, Rumunjima bi za prolaz trebala pobjeda s dvama golovima razlike.

Dinamo Bukurešt - Sturm Graz 2-1 (Niculae 41, 57 / Sonnleitner 4)
Galatasaray - Panathinaikos 1-0 (Mustafa Sarp 51)

Tabela:

1. Galatasaray 5 4 1 0 12-3 13
2. Panathinaikos FC 5 3 0 2 4-4 9
3. Dinamo (B) 5 2 0 3 4-9 6
4. Sturm Graz 5 0 1 4 2-6 1

Grupa J

Nogometaši belgijskog Club Bruggea izvukli su remi (0-0) na gostovanju kod Šahtara u Donjecku u dvoboju petog kola grupe J Europa lige. Time su se doveli u jako dobar položaj uoči posljednjeg kola.Na svom stadionu sada samo ne smiju izgubiti od francuskog Toulousea, obzirom da od direktnog rivala za prolaz u 1/16 finala imaju bod viška.

Francuzi su na svom travnjaku, bez najboljeg igrača Jean-Pierre Gignaca, koji je prosjedio utakmicu na klupi, dobili beogradski Partizan 1-0 pogotkom Norvežanina Braatena u 54. minuti.

U srazu u Donjecku Šahtar je bio bolja ekipa na travnjaku, ali vidjelo se također da nisu gladni bodova. Kapetan domaćih Darijo Srna odigrao je svih devedeset minuta (uz žuti karton), dok je mladi hrvatski reprezentativac Ivan Perišić zamijenjen u 69. minuti u redovima gostiju. Šahtar je ovim remijem izgubio prve bodove u natjecanju. Dosad su bili na učinku od optimalnih četiri pobjede.

Grupa K

Pogotkom Reisa u posljednjim sekundama ogleda, za pobjedu protiv Sparte 1-0, nogometaši PSV-a iz Eindhovena plasirali su se u nokaut-fazu Europa lige. Nakon pet odigranih utakmica PSV ima na vrhu tabele grupe K nedostižnih 11 bodova, te mogu s blagostanjem otputovati na gostovanje kod Cluja u zadnjem kolu. I Cluj neće imati nikakvih motiva u tih 90 minuta, jer su rumunjski nogometaši izgubili svaku šansu za prolazom porazom kod FC Kopenhagena 2-0.

Zanimljivo da su u ovoj grupi sve utakmice završile pobjedama domaćina, osim tek dva primjera. Sparta i PSV su u Pragu odigrali 2-2, a FC Kopenhagen i PSV u Danskoj 1-1. Danska ekipa je lako pobijedila Cluj 2-0, uz dvije pogreške golmana Nuna Clara na vratima Cluja.

Tako će o drugom putniku u šesnaestinu finala u međusobnom ogledu odlučivati u Pragu Sparta i FC Kopenhagen. Danskoj ekipi će u tom ogledu odgovarati i neodlučen rezultat, jer su u prvom ogledu ova dva suparnika pobijedili 1-0.

PSV Eindhoven - Sparta Prag 1-0 (Reis 90)
FC Kopenhagen - Cluj 2-0 (Vingaard 37, N'Doye 34)

Tabela:

1. PSV Eindhoven 5 3 2 0 6-3 11
2. Sparta 5 2 1 2 7-6 7
3. FC Kopenhagen 5 2 1 2 4-4 7
4. Cluj 5 1 0 4 4-8 3

Grupa L

Nogometaši Werdera i Athletic Bilbaa potvrdili su posvemašnju dominaciju u grupi L Europa lige, te su upisali nove pobjede u 5. kolu. U četvrtak je Werder na svom terenu pobijedio portugalski Nacional 4-1, dok je baskijska ekipa slavila u Beču protiv Austrije 3-0. Utakmica u Beču je imala polusatni prekid zbog divljanja domaćih navijača, koji su bili pred invaziju na travnjak.

Nakon primljenog drugog pogotka, huligani Austrije su postajali sve razulareniji, te su probili dvoja ulazna vrata prema stadionu, s očiglednom namjerom da utrče na teren. Neki su u tome uspjeli, ali na kraju su organi reda, ali i službenici kluba, uspjeli primiriti svoje navijače i utakmica je mogla biti nastavljena.

Prethodno je Athletic zabio prvi pogodak iz očiglednog ofsajda (Llorente u 19. minuti), a domaćinu je presudio Dominguez u 61. minuti udarcem koji se prvo odbio od grede u stativu, pa u mrežu, te novim pogotkom Llorentea u 84. minuti. Španski reprezentativni centarfor sa šest je postignutih golova u pet utakmica trenutačno najbolji strijelac takmičenja.

Werder se poigravao s portugalskim Nacionalom i pobijedio na kraju 4-1. Šveđanin Marcus Rosenberg je postigao dva pogotka u razmaku od tri minute, a Werder je dodao gas i na kraju utakmice kada su zabili nova dva pogotka od 84. do 90. minute. Možda i najljepši pogodak utakmice je onaj Nacionala u 61. minuti, kada je Micel iz slobodnog udarca pogodio bliži ugao uhvativši domaćeg golmana na krivoj nozi. Prolaz dalje su izborili Werder i Athletic.

Werder - Nacional 4-1 (Rosenberg 31, 33, Martins 84, Marin 90 / Micael 61)
Austria Beč - Athletic Bilbao 0-3 (Llorente 19, 84, Dominguez 61)