S koljena na koljeno: Ovo su očevi i sinovi koji su nastupili na Mundijalu kao igrači

0
Radiosarajevo.ba
S koljena na koljeno: Ovo su očevi i sinovi koji su nastupili na Mundijalu kao igrači

Kroz historiju Svjetskih prvenstava zabilježeno je 27 slučajeva u kojima su i otac i sin nastupili kao igrači na turniru.

Među najpoznatijima su Cesare i Paolo Maldini, Jean i Youri Djorkaeff, Pablo i Diego Forlán, Miguel Ángel i Xabi Alonso, Mazinho i Thiago Alcântara, Peter i Kasper Schmeichel, Claudio i Giovanni Reyna te Lilian i Marcus Thuram.

Posebno zanimljiv podatak jeste da su prvi otac i sin koji su igrali na Svjetskom prvenstvu bili Luis i Mario Pérez, koji su predstavljali Meksiko na turnirima 1930. i 1950. godine.

Vlasnici tvrde da je komšija podmetnuo požar: U Derventi izgorjele kuća, firma i nekoliko vozila

Zabilježen je i slučaj Joséa Vantolre, čiji je otac Martí nastupao za Španiju 1930. godine, dok je on 1970. igrao za Meksiko.

U slučaju porodice Thuram, riječ je o jednoj od najuspješnijih sportskih priča – Lilian Thuram je sa Francuskom osvojio zlato 1998. godine, dok je njegov sin Marcus 2022. godine stigao do srebrne medalje.

Rijetko fudbalsko dostignuće oca i sina: Nikola Vasilj ispisao historiju Svjetskih prvenstava

Nikola Vasilj i porodica koja spaja dvije reprezentacije

Nikola Vasilj nastupom za Bosnu i Hercegovinu na Mundijalu 2026. pridružio se ovoj listi, zajedno sa svojim ocem Vladimirom Vasiljem, bivšim hrvatskim reprezentativnim golmanom.

Vladimir Vasilj bio je član reprezentacije Hrvatske na Svjetskom prvenstvu 2002. godine u Japanu i Južnoj Koreji, a ranije je bio dio generacije koja je 1998. godine u Francuskoj osvojila bronzanu medalju. Time su Vasilji postali jedan od rijetkih primjera u historiji Svjetskih prvenstava u kojima su otac i sin nastupali na Mundijalu, ali u dresovima različitih reprezentacija.

U elitnom društvu rijetkih slučajeva

Prema dostupnim podacima, sličan scenarij do sada je viđen tek nekoliko puta: kod Martía i Joséa Ventolrà (Španija i Meksiko), Luisa Regueira i njegovog sina (Španija i Meksiko), Mafuille i Rije Mavube (Zair i Francuska), te Mazinha i Thiaga Alcântare (Brazil i Španija).

U budućnosti bi se ovoj listi mogli pridružiti i novi primjeri. Među njima se spominju Luca Zidane, golman Alžira i sin legendarnog Zinedinea Zidanea, kao i Šveđanina Anthony Elanga, čiji je otac nastupao za Kamerun.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak