Irački majstori izrađuju tradicionalne keramičke predmete: 'Želimo da država stane uz nas'

0
Anadolija

Ali Makrm Ghareeb – Višestoljetne tradicionalne metode izrade keramike i danas se prakticiraju i čuvaju od zaborava u Nehravanu, istočno od glavnog grada Iraka Bagdada.

Irački majstori grnčarije zemlju pretvaraju u umjetnost i korisne rukotvorine i prenose svoje predačko zanimanje budućim generacijama.

Crvena glina, svojstvena toj iračkoj regiji, koristi se za izradu posuđa, a potom se peku u posebnim pećnicama.

Akcija "Fair Play": Određen pritvor Saši Kozomari

Tim zanatom se već tri decenija bavi i majstor Casim Hasan koji je prve posude napravio kao šegrt još kao 11-godišnjak u rodnom Nehravanu.

Hasan je istakao da je njegov posao težak, ali da ga voli i da je sretan jer može živjeti od svog rada.

Zašto i koliko su duge liste čekanja na angažman majstora u BiH

"Ovo zanimanje nisam naučio od svog oca, ali ga učim svog sina i rođake. Zemlja koju koristimo je jedinstvena za regiju Nehravan. Ne možemo proizvoditi sa zemljom iz druge regije. Prodajemo proizvode u gotovo svakom dijelu Iraka, a imamo i narudžbe iz inozemstva", kazao je Hasan.

Napominjući da su najviše narudžbi dobivali ljeti, Hasan kaže da su prije proizvodili kontinuirano, bez obzira na ljeto ili zimu, ali zbog male potražnje za grnčarskim proizvodima proizvodnja se svela na gotovo jednu sezonu.

Njegov kolega iz Bagdada Sefa Huseyin rekao je da je zanat naučio od svog oca i da i dalje od toga može dobro zaraditi.

Na majstore čeka se mjesecima: Cijene porasle, a radne snage sve manje

"Nekada je u našoj regiji bilo na desetine keramičarskih radionica, stotine radnika imalo je priliku raditi. Trenutno je aktivno samo nekoliko radionica i u svakoj radi samo po jedan radnik", kazao je Huseyin.

Naglasivši da je riječ o jednom od najstarijih tradicionalnih zanata u Iraku, Huseyin je kazao da očekuju podršku države.

"Želimo da država stane uz nas da nastavimo s ovom važnom profesijom koja je na rubu nestanka", zaključio je Huseyin.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak