Grafiti palestinskih mališana u izbjegličkim kampovima krik nade u bolje sutra
Uprkos svim nedaćama, palestinska omladina i djeca u izbjegličkim kampovima u Libanu u budućnost gledaju s mnogo nade i strasti za slobodom.
Stotine hiljada Palestinaca žive u izbjegličkim kampovima u Libanu još od progona koji je uslijedio 1948. godine nakon osnivanja Izraela.
Palestinske izbjeglice tako decenijama žive u malim kućama nanizanim u uskim sokacima izbjegličkih kampova i sanjaju dan povratka u rodnu Palestinu.
Neimaština, stara i dotrajala infrastruktura kampova samo su neki od problema te populacije.
Kupci, oprez: Iz prodaje se povlači popularni model stolice - nije sigurna za upotrebu
Palestinska djeca ne pohađaju državne škole Jordana, već u kampovima pohađaju škole kojima rukovodi agencija UNRWA. U tim školama nastavu pohađa blizu 37.000 palestinske djece. U svakom odjeljenju je više od 60 učenika.
U rješavanju konstantnih problema nedostatka nastavnog kadra i školske opreme i pribora pomažu brojne međunarodne agencije, uključujući i tursku humanitarnu fondaciju IHH, ali značajan broj palestinske djece ne završi školu jer su primorani da počnu raditi kako bi pomogli porodicama.
Aktuelna omladina se naziva četvrtom generacijom Palestinaca u tim kampovima i aktivno koristi društvene mreže.
Riječ je o djeci uzrasta od šest do 14 godina koja svoju ljubav prema vlastitim korijenima i domovini pokazuju i grafitima na zidovima kampa. Na tim grafitima se jasno može pročitati i njihova strast prema ideji slobode i nezavisnosti.
Predstavnik humanitarne fondacije IHH Harun Obayeri za AA je kazao da konstantnu pomoć osiguravaju za 1.200 palestinske siročadi u kampovima u Bejrutu.
“Dirnuti smo prizorima iz ovih kampova. Želimo da ta djeca i dalje s nadom gledaju na budućnost. Najviše smo ganuti činjenicom da ova djeca i dalje osjećaju takvu ljubav i privrženost domovini i korijenima i decenijama nakon što su njihovi preci protjerani. Ta djeca imaju snove i mašti i pokazuju to i grafitima na zidovima“, kazao je Obayeri.
On je kazao da bi volio da svi vide koliko sreće na lica te djece donese i jedan obični balon ili neka igračka.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.