Žene u politici neizostavan dio obnove BiH

Radiosarajevo.ba
Žene u politici neizostavan dio obnove BiH

Govoreći o položaju i pravima žena u Bosni i Hercegovini, veliki poznavatelj regiona, potpredsjednik Centra za inovacije američkog Instituta za mir, Dan Serwer, između ostalog kaže:

“Tokom rata i kasnije, mnogo puta sam bio u Bosni i Hercegovini, kako u ime vlade, tako i neovisno. Niti jednom jedini puta u tim razgovorima među zvaničnicima BiH ili čelnicima raznih organizacija nije bila ni jedna žena.”

BiH je društvo muške dominacije


Ovakva slikovita konstatacija mogla se čuti na panel diskusiji pod nazivom “Izazovi građanskom društvu u BiH”, održanoj u petak, u kojoj su učestvovale četiri žene iz Bosne i Hercegovine.

Amra Selesković, Snježana Šušnjara, Radmila Karlaš i Natalija Petrić su u Americi na dvosedmičnoj turneji, pod pokroviteljstvom Instituta za inkluzivnu sigurnost.

Ovaj je institut jedan od programa Fondacije Hunt, na čijem je čelu američka ambasadorica Swanee Hunt, a misija Instituta je borba za zaštitu žena u područjima oružanih sukoba, i nadalje osnaženje žena u obnovi poslijeratnih društava.

Bosanskohercegovačko društvo je i dalje istinski društvo pod muškom dominacijom, pogotovo njegova politička scena, a osnovni razlozi za to su takva politička i društvena super struktura koja je protiv jednakosti žena, kao i pasivnost koja je tipična za većinski dio BH stanovništva, čulo se na današnjoj diskusiji u američkom Institutu za mir koja je kroz prizmu jednakosti žena u BiH , analizirala trenutno stanje građanskog društva u BiH.

U nekim selima djevojčice ne idu u školu

Amra Selesković, direktorica Udruženja Vesta iz Tuzle, Snježana Šušnjara, profesorica na filozofskom fakultetu u Sarajevu i kosultantica pri Gender Centru Federacije BiH, Radmila Karlaš novinarka i spisateljica iz Banja Luke, te Natalija Petrić, odvjetnica iz Banja Luke, govorile su o svojim iskustvima u dugogodišnjem radu na izmirenju u BiH, putem osnaženja i obrazovanja žena, i promocije ženskog uključenja u društvo i politiku.

“Mnoge smo zakone uspjeli uvesti u BiH koji se odnose na prava i zaštitu žena, ali je njihova provedba i dalje vrlo teška”, upozorava Natalija Petrić, dok Snježana Šušnjara dodaje da je “uvođenje žena u politiku u većem broju gotovo nemoguće, kada istodobno raste trend, pogotovo u ruralnim područjima, neslanja djevojčica u školu!”

“Ovakvi i drugi problemi se daju riješiti masovnijom mobilizacijom i boljom uvezanošću, pritiskom na političare, i stranom podrškom”, kažu bosanskohercegovačke žene, dodajući kako je ipak najvažnije obrazovanje.

protest.ba/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak