Whit Stillman o nastanku filma 'Ljubav i prijateljstvo'
Sarajevska publika imala je priliku pogledati ovaj film, smješten u 1790. godinu, sinoć u Otvorenom kinu, a njegova repriza zakazana je za danas u 14.45 sati u kinu Cinema City.
Stilllman je napravio komediju o pronalasku ljubavi i razočaranju, a priča je to o mladoj udovici Lady Susan Vernon koju utjelovljuje Kate Beckinsale.
Lady Susan, sklona spletkama i manipulaciji, dolazi u Churchill na imanje svojih rođaka, kako bi se na neko vrijeme sakrila i pričekala dok se glasine o njenom društvenom životu ne stišaju. Odlučuje iskoristiti to vrijeme kako najbolje zna i umije te pronaći supruga za sebe i za svoju neodlučnu kćer Federicu koju glumi Morfydd Clark.
Chloe Sevigny glumi prijateljicu od povjerenja Aliciu Johnson, uz Stephena Frya kao njenog supruga „poštovanog“ gospodina Johnsona. Režiser je govorio i o budžetu koji je imao za ovaj film, kazavši da je trebalo vremena da se prikupi novac, a posebno je bilo potrebno novca zbog kostima i vjerodostojnog predstavljanja života krajem 18 vijeka.
Uz konstataciju da filmovi čija radnja je smještena u neko drugo stoljeće obično traju dva i po sata ili više, a ovaj 90 minuta, Stillman je kazao da se u takvim filmovima mnogo vremena potroši kako bi se dokazala veličanstvena produkcija, ali u filmu "Ljubav i prijateljstvo" to nije bio slučaj.
Uz Stillmana gost programa "Kafa sa…" bio je glumac Tom Bennett koji u filmu glumi Sir Jamesa Martina, a koji je pažnju na sebe skrenuo u sceni nazvanoj "12 zapovijedi".
Kako je ispričao okupljenima na Festivalskom trgu radi se o monologu napisanom na četiri stranice, te da nije imao mnogo vremena da ga nauči pa je iskoristio sve svoje glumačko iskustvo da bi vjerodostojno uradio posao. Govoreći o audiciji za ovaj film istaknuo je da za njega to bila kao i svaka druga audicija te da se pripremao onako kako to obično radi, dajući sve od sebe.
U prvobitnom scenariju imao je samo dvije scene, ali kasnije ih je dobio nekoliko te je istaknuo da on ne pati od toga da bude glavni glumac u filmu, tvrdeći da se dobro snalazi u sporednim ulogama. Dodao je da nije lako govoriti starim engleskim jezikom i učiti tekst na tom jeziku, ali u poređenju s jezikom kakvim je pisao William Shakespeare ovo i nije bilo toliko teško.
Film je zabilježio dobru posjećenost u kino-salama širom Velike Britanije i Sjedinjenih Američkih Država, ali i Australije, a uskoro se očekuje i distribucija u BiH.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.