Vranica - gigant na prosjačkom štapu
Radiosarajevo.ba
Preko 400 radnika nekadašnjeg građevinskog giganta “Vranica” u generalnom je štrajku dvadeset dana, jer od novembra prošle godine nisu primili platu, a nekima već 17 godina nije uplaćeno socijalno i penziono osiguranje.
Predstavnici rukovodstva rekli su im da se njihovi zahtjevi ne mogu ispuniti dok se ne proda dio imovine “Vranice”.
Kriza građevinskog giganta "Vranice" je nastupila zbog nedostatka posla na tržištu, što je prouzrokovalo nedostatak prihoda kojim bi se deblokirao račun ove kompanije, te radnicima isplatila njihova potraživanja.
Prema riječima predsjednika Nadzornog odbora, Aziza Šunje, nemogućnost izlaska iz krize leži nerazumjevanje za domaće firme u krizi od strane banaka u BiH koje su u vlasništvu stranaca i njihovo odbijanje davanja kredita ovoj kompaniji, kojim bi se pokrili tekući troškovi.
Istovremeno uposlenicima uplate doprinosi za PIO-MIO i za Zdravstveno osiguranje, radi mogućnosti ovjere zdravstvenih knjižica, kao i da se obezbjedi upošljavanje raspoloživog kapaciteta radne snage sa novim poslovima.
Prema riječima predsjednika Štrajkačkod odbora, Envera Đelilovića, radnici traže minimalno ispunjenje zahtjeva, što, između ostalog, podrazumjeva isplatu jednokratnog iznosa od po 600 KM, te ostalih isplata od po 500 KM do 20-tog u mjesecu, odnosno do dobivanja prvog većeg posla kada će isplata ići po ugovoru.
Prema riječima direktora "Vranice" Nasera Dace, ukupna vrijednost imovine "Vranice" iznosi oko 60.000.000 KM, a dug oko 25.000.000 KM.
"Trenutno imamo oko 460 uposlenih. Plan je penzionisati oko 100 radnika, a ostaviti oko 250 radnika i sa restruktuiranom kompanijom tražiti nove poslove na tržištu," kaže direktor Daca.
Vranica je dioničarsko društvo sa mješovitim kapitalom i u privatnom valsništvu sa kapacitetom gradnje objekata i komplekse objekata svih namjena i veličina.
U organizacionom pogledu Vranica je formirana kao jedinstveno preduzeće sa građevinskim operativama u Sarajevu, Mostaru, Varešu, Tuzli i Travniku, predstavništvima u Njemačkoj i Rusiji, te firmama koje su rezultat zajedničkog ulaganja.
Sjedište Vranice je u Sarajevu, odakle se upravlja svim segmentima kompanije.
Sa 60 godina uspješnog rada iza sebe, sa stručnošću zaposlenih Vranica je sposobna da gradi objekte i komplekse objekata svih namjena i veličina.
Unazad 30 godina su uspjeli proširiti poslovanje van granica naše zemlje, na tržištima Zapadne i Istočne Evrope, Afrike i Bliskog istoka.
Vranica je osnovala i vlastita predstavništva, u Njemačkoj - sa sjedištem u Minhenu, i Rusiji - sa sjedištem u Moskvi.
“Vranica” je izgradila najveće i najkompleksnije projekate u BiH: Avazov Tvist Tower, apartmansko naselje Babin do Bjelašnica, Mercator centar i Sportsku dvoranu Dobrinja, poslovni objekat “Avaza” itd.
poslovni-oglasnik.biz/vranica.com/radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.