Usvojena je Federalna strategija zaštite okoliša do 2032. godine
Na prijedlog Federalnog ministarstva okoliša i turizma, Vlada Federacije BiH danas je usvojila Federalnu strategiju zaštite okoliša (2022-2032).
Strategija obuhvata sedam tematskih oblasti: upravljanje vodama, upravljanje otpadom, biodiverzitet i zaštitu prirode, zatim kvalitet zraka, klimatske promjene i energiju, kao i hemijsku sigurnost i buku, te održivo upravljanje resursima (uključujući poljoprivredu, šumarstvo, ribarstvo i rudarske aktivnosti) i upravljanje okolišem (kao horizontalnu politiku).
Federalnom strategijom su utvrđeni prioriteti i mjere s ciljem poboljšanja stanja okoliša, ublažavanja i smanjenja uticaja klime i jačanja otpornosti na klimatske promjene i bolje usaglašenosti propisa sa propisima Evropske unije i međunarodnim sporazumima u oblasti okoliša.
Tužilaštvo BiH podiglo optužnicu protiv Fikreta Prevljaka za ratne zločine
Amar Čaušević: Klimatske promjene dovest će do daljnjeg rasta temperatura u BiH
Također, ciljevi su i efikasnije upravljanje sektorom okoliša u BiH, osiguranje boljih javnih usluga u oblastima kao što su upravljanje vodom i otpadom, a integrirana su i pitanja ravnopravnosti spolova, društvene jednakosti i siromaštva.
S obzirom na to da je okoliš jedno od pitanja o kojima će BiH pregovarati sa EU, u skladu sa Poglavljem 27. (Okoliš i klimatske promjene), s ciljem provođenja politike i propisa u skladu s pravnom stečevinom EU u oblasti okoliša, uzimajući u obzir obaveze svih nivoa vlasti u Bosni i Hercegovini i zahtjev EU, Federalna strategija zaštite okoliša će predstavljati dio sveobuhvatne strategije zaštite okoliša Bosne i Hercegovine 2022-2032. (ESAP BiH).
To je četverokomponentna strategije koja će se sastojati od strategije za nivo Bosne i Hercegovine, Federacije BiH, RS i Brčko Distrikta BiH i sadržavati pregled stanja okoliša i sveobuhvatne strateške ciljeve zaštite okoliša, te prioritete i mjere za postizanje utvrđenih ciljeva u narednoj deceniji.
Cjelokupni proces izrade Federalne strategije zaštite okoliša bio je zasnovan na participativnom pristupu i proveden uz koordinaciju, saradnju i učešće više od 300 predstavnika različitih institucija i organizacija u Federaciji BiH (svih relevantnih ministarstava, javnih ustanova i drugih institucija na svim nivoima vlasti, predstavnika akademske zajednice i nevladinog sektora), uz kontinuirano informiranje i uključivanje javnosti.
Danas je Generalni Sekretarijat Vlade FBiH zadužen da Strategiju zaštite okoliša 2022-2032., zajedno sa Strategijom upravljanja vodama FBiH 2022.-2032., kao njenim sastavnim dijelom, dostavi Parlamentu FBiH radi razmatranja i donošenja. Vlada je dala saglasnost da Strategija okoliša BiH (2022-2032.) bude usvojena na Vijeću ministara BiH.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.