Trebević postaje zaštićeno prirodno područje
Nacrt zakona o proglašenju Zaštićenog pejzaža Trebević utvrdila je Vlada Kantona Sarajevo (KS) na 17. sjednici te predložila zastupnicima u Skupštini da, nakon razmatranja, ovaj nacrt upute u javnu raspravu, saopćeno je iz Press službe KS.
U pripremi i izradi ovog nacrta zakona značajan doprinos je dao nedavno preminuli akademik Sulejman Redžić, istaknuto je na sjednici.
Ovim nacrtom predlaže se zaštita područja Trebevića i njegovih prirodnih vrijednosti koji su od značaja za Kanton Sarajevo na prostoru od 398 hektara.
Utvrđeni su i ciljevi njegove zaštite, koji podrazumijevaju održavanje zaštitnih funkcija prirodnih resursa, zaštitu vrsta i genetičke raznolikosti, razvoj turizma, održivo korištenje resursa iz prirodnih ekosistema, očuvanje kulturnih i tradicionalnih vrijednosti i običaja te naučno istraživanje.
Podjela na tri zaštićene zone
Precizirane su tačne granice obuhvata, kategorije zaštićenog područja te zoniranje prostora.
Tako će ovo zaštićeno područje biti podijeljeno u tri zaštićene zone, i to: prvu zonu, odnosno nukleus, koja zona stroge zaštite i obuhvata 55,4 hektara površine, drugu zonu, odnosno puffer, koja obuhvata površinu od 293,1 hektara zaštićenog područja te treću, tzv. tranzicijsku zonu, čija površina iznosi 49,5 hektara.
Također su propisane i mjere zaštite ovog područja Trebevića podijeljene po zonama, te predloženo da ovim područjem upravlja Kantonalna javna ustanova za zaštitu prirodnih područja.
Nacrtom ovog zakona predložene su i razvojne smjernice ovog područja, finansiranje, nadzor, naziv mjerila kartografskog prikaza s precizno opisanim granicama prostornog obuhvata te kaznene odredbe.
Pravna zaštita ovog područja temelji se na Prostornom planu KS-a za period 2003.-2023. godina, te Elaborat pod nazivom Valorizacija prirodnih vrijednosti područja Trebević koji je osigurao Kantonalni zavod za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa, a izradio Institut za hidrotehniku Građevinskog fakulteta u Sarajevu, navodi se u saopćenju.
Donošenjem ovog zakona će se omogućiti zaštita 99 biljnih vrsta, 14 vrsta gljiva, 23 vrste ptica, 12 vrsta sisara, četiri vrste gmizavaca i jedna vrsta vodozemaca.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.