Šta ste najviše čitali u 2019. godini na našem portalu
Uskoro će još jedne godina i decenija biti iza nas.
Neke stvari su nas nasmijale, neke rastužile, no sve u svemu bila je ovo jedna dobra godina, u kojoj smo se lijepo družili.
Ovom prilikom želimo da se zahvalimo svima čitateljkama i čitateljima, jer bilježimo kontinuiran rast vašeg povjerenja i na tome smo vam veoma zahvalni. Jer, zbog vas postojimo!
U nastavku smo napravili retrospektivu onoga što ste na našem portalu najviše čitali u prethodnoj 2018. godini. Evo šta ste najviše klikali:
JANUAR
Kraj 2018. godine mnogi će pamtiti po progonu obitelji ubijenog banjolučkog mladića Davida Dragičevića i članova grupe koja se bori za pravdu u ovom slučaju, te su obraćanja Davidove majke Suzane i oca Davora, koji su se prvi put oglasili nakon odlaska/bijega iz BiH, bila dva najčitanija teksta u januaru:
Suzana Radanović u Beču govorila o ubistvu sina Davida i otkrila gdje je Davor
Oglasio se DAVOR Dragičević: Još uvijek sam živ i zdrav
A, još jedan od velikih hitova među vama bio je i video koji je sve nasmijao do suza:
Također, priča o divnoj ženi, junakinji Armi Tanović Branković naišla ja na veliko interesovanje svih naših čitateljki i čitatelja:
Arma Tanović Branković: Glumica, slikarica, hraniteljica... sjajna žena
Poslijeratna bosanskohercegovačka kulturna scena može se podičiti izuzetnim pojedincima koji u sebi spajaju talenat, kreativnost, marljivost i entuzijazam. Skoro pa atipični za preovladavajuće, letargično stanje duha, ovi mladi ljudi ulijevaju optimizam i nadu. Među takvima je Arma Tanović Branković, sjajna mlada žena čije se područje djelovanja prostire na nekoliko umjetnosti i humanitarni rad.
FEBRUAR
Februar je bio mjesec tragičnih i stravičnih događaja.
Tužna priča o kojoj ste najviše čitali bila je pogibija slavnog pjevača narodne muzike Šabana Šaulića.
Poginuo pjevač narodne muzike Šaban Šaulić
Bolom razorena nakon tragedije: Kćerka Šabana Šaulića samo je ovo izgovorila
Također, našu zemlju pogodio je jedan od najgorih poslijeratnih zločina. Serijski ubica Edin Gačić, nakon što je odslužio kaznu za dvostruko ubistvo (ubio je i svoju majku), ubio je policajca Mahira Begića kod mjesta Tarčin te Sauda Sultanića, vlasnika trgovine u mjestu Podorašac. Likvidirala ga je policija nakon osam dana potrage, pa je tako najčitaniji tekst u februaru bio ovaj:
MART
Mart 2019. godine svi ćemo pamtiti po ovome - Radovan Karadžić osuđen je 20. marta na DOŽIVOTNU kaznu zatvora.
Radovan Karadžić dobio DOŽIVOTNU KAZNU ZATVORA!
Ovo je konačna, drugostepena presuda, a Karadžić je proglašen krivim za genocid, zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja. Pa je tako jedan od najčitanijih tekstova u februaru na našem portalu, bio ovaj:
No, ubjedljivo najčitanija bila je priča o heroju Nedžadu koji je usred Srebrenice negatore genocida natjerao da ućute. Priču nam je ispričao naš kolumnista Dragan Bursać:
APRIL
Nažalost, bio je i ovo mjesec koji ćemo upamtiti po velikim tragedijama u BiH.
Dvanaesti april bio je crni dan za našu zemlju:
Jedanaest dana kasnije, zadesila nas je nova tragedija:
Naša Jasmina Ćebo uradila je jedan od tekstova koje ste najviše voljeli u ovoj godini:
April je završio baš onako kako je i počeo. U suzama:
Nove informacije o tragediji u Sarajevu: Otac ubio 37-godišnjeg sina
MAJ
U susret ljetu, na našem portalu u maju ovo je bio definitivno najčitaniji tekst:
Mjesec maj donio je i najsvetiji mjesec za muslimane, ramazan, te je ovo bio jedan od također najčitanijih tekstova, a ovo jedna od "najklikanijih" fotogalerija u godini:
U mjesecu koji nas je, konačno, opustio, tako je jedan od "najklikanijih" tekstova, koji je pročitalo skoro 50 hiljada ljudi, bio ovaj:
JUNI
Ubjedljivo najčitaniji tekst u junu koji smo objavili bio je ekskluzivni intervju koji je s Orhanom Pamukom uradila naša Vesna Andree Zaimović:
Orhan Pamuk za Radiosarajevo.ba: Jedino uz multikulturalizam možemo preživjeti
Smatraju ga za jednog od najvećih živućih pisaca, a njegovi romani prevedeni su na preko 20 jezika svijeta. Orhan Pamuk, dobitnik Nobelove nagrade za književnost 2006. godine, istovremeno je i veliki borac za slobodu govora i ljudska prava u turskom i globalnom društvu.
Naš Benjamin Redžić vodio je razgovor s arhitektom o Hastahani, koji ste izuzetno čitali:
Zoran Doršner, vrsni arhitekta koji nas je pripremio za ZOI: Hastahana mora biti park
Nova tragedija potresla nas je sve i u junu. U saobraćajnoj nesreći na autoputu A1 stradala je obitelj Brkić. Otac, majka i kćerka su poginuli, a devetogodišnji sin jedini je preživio. Stotinu i četrdeset hiljada naših čitatelja željelo je znati kako se ovo dogodilo:
Ovo je bio drugi najčitaniji tekst:
JULI
Juli je sinonim za Srebrenicu.
U julu 1995, naime, u ovom gradu dogodio se genocid u kojem je ubijeno više od osam hiljada očeva, djedova, sinova i braće.
Najčitaniji tekst na našem portalu u ovom mjesecu, tako je bio ovaj:
Detaljno ste pratili šta se događavalo na Maršu mira, na kojem je bio i naš Omer Kavazović:
Radiosarajevo.ba na Maršu mira: Kroz šumu smrti do Potočara
Rano je jutro u bratunačkom naselju Suljići kada se po posljednji put opraštam od Udrča i krećem prema Potočarima. Kiša je već uveliko padala, ali sam nisam ni mislio da će prestati padati. Nismo prešli ni kilometar, a već smo se par puta morali sklanjati od kiše.
Također, priča našeg Nihada Katice o čovjeku koji vozi tabute sa Srebreničanima, od Visokog do Potočara, odjeknula je regijom:
Husein Ahmetlić: Najteže je kada mi nane kažu, sine polahko nam vozi djecu
Husein Ahmetlić iz Tešnja, već tri godine vozi posmrtne ostatke žrtava genocida u Srebrenici u Potočare. Kazao je za Radiosarajevo.ba da mu je velika čast, ali i dužnost i obaveza da ovo radi.
Još jedna ratna priča koju je uradila naša Lana Ramljak došla je do velikog broja čitatelja:
Priča o ratnicima: Dan kad su poginuli heroji Enver Šehović i braća Panjeta
Jedan od najvećih heroja sarajevskog ratišta u proteklom ratu bio je legendarni komandant Enver Šehović - Šeha, kako su ga zvali njegovi saborci. Od 16. maja 1992, od legendarne Pofalićke bitke pa sve do njihove pogibije u ljeto 1993, tandem Safet Zajko - Enver Šehović bio je noćna mora za pripadnike Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske Republike Srpske.
U julu su vas posebno zanimali i detalji napada na Kolašinca i Ozila, pa je ovo bio tekst koji je probudio dosta interesovanja kod vas:
AUGUST
Naš kreativni urednik Faruk Vele razdrmao je regiju ovim intervjuom:
Pupovac: Hrvatska postaje faktor nestabilnosti na prostorima bivše Jugoslavije
Predsjednik SDS-a Milorad Pupovac upozorio je u razgovoru za Radiosarajevo.ba , a povodom najnovijih napada na građane srpske nacionalnosti na kninskom području, kako situacija u Hrvatskoj u pogledu međuetničke tolerancije nije dobra.
Snimci grmljavinskog nevremena u BiH jako su vas se dojmili na početku mjeseca:
Tuzla: Vozač snimio kako grom udara u automobil
Spektakularno: Pogledajte ples gromova oko Sarajeva
Također su se čitale sve teme vezane za godišnje odmore, stanje na Jadranu, ali jedan tekst istinski je privukao vašu pažnju:
SEPTEMBAR
Naš Erdin Halimić detaljno je pratio sve o Zavodu Pazarić, a on i naš fotoreporter Admir Kuburović bili su prva reporterska ekipa koja je ušla u Zavod provjeriti šta se to tamo dešava.
Nevjerovatni prizori u Zavodu Pazarić: Pogledajte u kakvim uvjetima žive djeca
Redžep Salić, direktor Zavoda Pazarić, na jučerašnjoj sjednici Zastupničkog doma Parlamenta FBiH šokirao je javnost govoreći o situaciji koju je zatekao u Zavodu, a gdje je na mjesto direktora došao prije četiri mjeseca.
Kraj ljeta donio je nove nezamislive zločine u našoj zemlji, koju je u septembru potresla ova vijest:
Nažalost, završio je tragičnim udesom u kojem su nastradale tri generacije jedne porodice.
Ovaj mjesec po lošem će upamtiti i naša redakcija, koja je bila meta huliganskog napada. Ovim putem još se jednom istinski zahvaljujemo svima koji su nam poslali iznimno cijenjene poruke podrške. Prijatelji, hvala vam.
Riječi zahvalnosti redakcije portala Radiosarajevo.ba
OKTOBAR
Bila je ovo i godina u kojoj su naši fudbalski Zmajevi prilično zakazali na terenima... Ne čudi stoga da ste ovaj tekst čitali u velikom broju:
Također, iz nekog (...) razloga, ovaj tekst naišao je na širok odjek među našom publikom...
Kao što smo i rekli, i opet ponavljamo - nažalost, bila je ovo godina velikih tragedija u ovoj zemlji. Jedna od njih još uvijek nije riješena... ubica Lane Bijedić i dalje je slobodan.
NOVEMBAR
Početak novembra donio je potresnu vijest:
Bio je ovo i mjesec u kojem su intenzivnije počela podrhtvanja tla u BiH, čitali ste mnogo o tome:
Snimak iz centra Sarajeva pokazuje koliko je jako zatreslo
Solak: Ne paničariti, naše se zgrade ne mogu srušiti kao kule od karata
Pogledajte snimak koji pokazuje koliko se treslo tlo u Hercegovini
Naš Benamin Turković smirivao je građane, a ovo je jedan od najčitanijih tekstova u ovoj godini:
Solak: Ne paničariti, naše se zgrade ne mogu srušiti kao kule od karata
„Ključna stvar je ostati pribran, ne paničariti". Kazao je to u izjavi za Radiosarajevo.ba Fahrudin Solak, čelnik Civilne zaštite Federacije BiH, upitan za savjet građanima koji su uznemireni zbog učestalih zemljotresa koji se od jutros osjete u Bosni i Hercegovini. „Ne treba trčati bez ikakvog cilja i aktivnosti.
I, na kraju, bio je ovo jedan od naših najdijeljenijih tekstova u ovoj godini - vas skoro 46 hiljada je odlučilo podijeliti ga:
Naš Almir Sokolović u decembru je najavio novog selektora, a razgovor koji je uradio s njim plijenio je vašu pažnju:
Duško Bajević za Radiosarajevo.ba: Uskoro dolazim u Sarajevo na razgovor
Ne treba žuriti s odlukom o novom selektoru, ali što se mene tiče tu sam, želim pomoći Zmajevima. Doći ću tokom decembra u Bosnu i Hercegovinu, u Sarajevo, i razgovarat ćemo. Samo polako, moramo se izvući iz ove krize.
U kratkom vremenu, ovaj tekst je postao najčitaniji u cijelom decembru:
Podsjećanje na jednu od najtežih poslijeratnih priča u BiH, koje je donijela naša Maja Rener Smajović, potreslo je brojne čitatelje:
Dan kada je jedna porodica počela nestajati: Danas 4 godine od smrti Mahira Rakovca
Danas su četiri godine od tragične smrti dječaka Mahira Rakovca iz Sarajeva. Rijetko ko na pomen njegovog imena ne može a da se s tugom ne sjeti ne samo tog kobnog dana već i porodične tragedije koja je kasnije desila. Mahir je skočio s osmog sprata zgrade u kojoj je stanovao u naselju Dobrinja.
Naš fotorerporter Dženan Kriještorac na kraju godine donio je još jednu predivnu fotogaleriju grada:
Blagdani sa razglednice: Snijeg kao ukras sarajevske noći
Sve je spremno za najluđu noć u godini. Osmjesi na licima ljudi, kupovina poklona i okićeno Sarajevo. Sinoć je snijeg zabijelio glavni grad naše zemlje i slika je upotpunjena. Prošetajte sa nama i uživajte u predivnom fotografijama glavnog grada naše zemlje, koje je napravio fotoreporter našeg portala i uživajte u prelijepim sarajevskim noćima.
I za kraj, ovo je drugi najčitaniji tekst u decembru, i ne možemo zamisliti ljepšu poruku svima koji žele nauditi našoj domovini!
Sretni praznici, ljudi, čitamo se i dogodine!
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.