Objavljen je izvještaj vojnog povjerenika: Kakvo je stanje u Oružanim snagama BiH?
Stanje u Oružanim snagama Bosne i Hercegovine godinama je zabrinjavajuće: nedostatak ljudi, loše plate i loši uslovi. No, i pored svih nedostataka Oružane snage postižu dobre rezultate. To potvrđuje uspješno izvršeno ocjenjivanje po NATO konceptu operativnih sposobnosti NEL 2.
Iako je budžet Ministarstva odbrane BiH, u čijoj su nadležnosti i Oružane snage, povećan za nešto manje od 100.000.000 KM, a resorni ministar Zukan Helez najavio rješenje određenih problema, još uvijek su uslovi u OSBiH loši.
Trenutna popunjenost oružanih snaga 78,16 posto, od toga je 9,2 posto žena.
Semir Halilović podnio ostavku na poziciju ambasadora BiH u Kataru: Poslao pismo Denisu Bećirović
U izvještaju parlamentarnog vojnog povjerenika Boška Šiljegovića, koji možete pročitati OVDJE, navodi se da je u toku 2023. godine realizirao 12 najavljenih i nenajavljenih posjeta kasarnama i jedinicama Oružanih snaga BiH.
Prilikom posjete 6. pješadijskog brigadi OSBiH naveo je da je popunjenost brigade 68,13 posto, ali se očekuje prijem vojnika XXIX i podoficira X klase.
Ova brigada obuhvata jedanaest lokacija OSBiH, od toga osam perspektivnih i tri neperspektivne. Evidentirane su teškoće po pitanju ishrane profesionalnih vojnih lica i veliko odstupanje od plana i pravilnika o ishrani.
Zukan Helez: Građani znaju da mogu računati na Oružane snage BiH u svakom momentu
Također, zabilježene su i teškoće u termoenergetskim postrojenjima i obezbjeđenju energenata za grijnu sezonu, što je višegodišnji problem.
Slični problemi zabilježeni su i prilikom posjete dijelu 5. pješadijske brigade u Centru za borbenu obuku na poligonu OSBiH, Manjača.
Popunjenost ove brigade je 78,8 posto, a očekuje se dolazak 75 vojnika i 14 podoficira. Problemi isti kao i u 6. pješadijskoj brigadi, a dodatni problem koji navodi su problemi s vodosnabdijevanjem.
Prilikom posjete radionici za delaboraciju i uništavanje mina i minoeksplozivnih sredstava 'Trom' Doboj zabilježeni su problemi s velikim brojem upražnjenih formacijskih mjesta.
Povjerenik navodi da su prisiljeni da jedno profesionalno lice radi više poslova i zadataka što izaziva nezadovoljstvo i nemogućnost nagrade.
Ističe i nedostatak namirnica koje su potrebne osobama koje rade s opasnim materijama (mlijeko, voće) kao i neredovno održavanje materijalnih sredstava i postrojenja koji se koriste u procesu delaboracije i rada.
Zabrinjavajuće stanje u Oružanim snagama BiH: Nedostaje vojnika, hrane, uniformi, opreme...
U izvještaju je navedeno da nedostatak opreme za zaštitu na radu ugrožava zdravlje i život vojnika.
Nije riješen ni status civilnih lica koja zajedno s profesionalnim vojnim licima obavljaju iste poslove i zadatke, a nemaju isti status i adekvatnu zakonom određenu naknadu.
Među teškoćama i problemima u gotovo svim jedinicama navedeni su nedostatak budžetkih sredstava, problem javnih nabavki i blagovremeno obezbjeđivanje materijalnih sredstava, te teškoće u osiguravanju nekih energenata za zagrijavanje lokacija.
O Oružanim snagama BiH
Oružane snage BiH formirane su 2005. godine spajanjem Vojske Federacije BiH, koju su činile Armija BiH i Hrvatsko vijeće obrane, sa Vojskom RS.
Njihovom formiranju prethodila je reforma odbrane u BiH koja je provedena 2004. godine. Tada su ukinuta entitetska ministarstva odbrane i entitetske vojske (Vojska RS i Vojska FBiH).
Više od 400.000 vojnika u tri vojske, za kratko vrijeme je raspušteno i formirana je profesionalna vojska od oko 10.000 vojnika koliko ih je približno i danas.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.