Kakva je uloga Hrvatske u "ruskim interesima" Dragana Čovića?
Rusi prijete Bosni i Hercegovini, a Dragan Čović radi za njihove interese, upozorila je 5. decembra ove godine Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Sarajevu, a prenijeli i slobodni zagrebački mediji.
Samo dan kasnije Andrej Plenković, premijer Republike Hrvatske, onako posve "znakovito", društvu Milorada Dodika, pro-ruskog predsjednika bh. entiteta Republika Srpska i hrvatskog "partnera" u Bosni i Hercegovini, pokušava braniti lidera sestrinske stranke HDZBiH tvrdeći, pomalo prkosno, da "Južne interkonekcije ima samo ako Hrvatska napravi investiciju i plinovod od 70 kilometara".
Pozicija Zagreba
"Pozicija koju mi imamo je da struktura kompanije sa strane BiH bude takva da su zastupljeni Hrvati i vjerujemo da se mora naći rješenje koje će odgovarati svima", poručio je Plenković.
BiH se oprašta od tragično preminulih dječaka: "Nebo je dobilo dva anđela"
Time Plenković pokušava odbraniti Čovićev argument o navodnoj majorizaciji Hrvata u kompaniji "BH Gas" (s kojim je do "političke odluke" i zagrebački Plincro odlično sarađivao). Suštinski to je samo izgovor blokiranje energetske diversifikacije naše zemlje - u vrlo jasnom ruskom interesu. Jer, sve te priče da Dragan Čović koji de facto kontrolira cijelu Federalnu vladu ne može uspostaviti kontrolu nad kompanijom čije vlasnik upravo da vlada, priče su na koje ne bi nasjeli ni naivniji od Amerikanaca.
No, je li Dragan Čović jedini krivac? Jasno je da nije. Evo i zašto.
Dragan Čović o projektu Južne interkonekcije: "Ove stvari se ne 'guraju', već dogovaraju"
"Ne treba previše obraćati pažnju na to kojim je rješenjima sklona američka administracija u BiH", reći će u aprilu 2024. dr. Gordan Akrap, bivši službenik Sigurnosno-obavještajne agencije (SOA) i član Vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija Hrvatskog sabora, danas predsjednik Instituta za istraživanje hibridnih sukoba iz Zagreba.
Rekao je to usred Mostara, za RTV Herceg-Bosne (glasilo HDZ-a), samo tri dana nakon što je američki ambasador u Bosni i Hercegovini Michael Murphy pozvao domaće političare na hitno djelovanje kako bi se osigurala energetska nezavisnost i stabilnost Bosne i Hercegovine, to jeste da "bez odlaganja usvoje Zakon o južnoj interkonekciji".
"O tome je li američka administracija sklona ili nesklona rješenjima koja su do sada dobivala pažnju u javnosti ne treba previše obraćati pažnju na način da, ipak, treba pričekati i vidjeti koji su to stvarni službeni stavovi...", kazao je dr. Akrap, pojašnjavajući da je to posebno važno u trenucima kada se mijenjaju informacije i sadržaj.
Akrap u Zagreb, Akrap iz Zagreba
Iako je Washington u rasponu od državnog sekretara Antonija Blinkena i pomoćnika državnog sekretara za europska i euroazijska posla Jamesa O'Briena pa od ambasadora Murphyja proteklih mjeseci više puta jasno rekao šta su to "stvarni službeni stavovi", dr. Akrap se nije dao omesti:
"Američka administracija vrlo racionalna i pragmatična", kazat će pa dodati:
"Onoga trenutka kada dobije podatke i informacije koji su kvalitetniji i koji su pouzdaniji, sigurniji i vjerodostojniji oni će se prilagoditi novoj situaciji...".
Ova zagrebačka poruka lideru bh. Hrvata "da ne treba mnogo voditi računa o američkim rješenjima" upućena je uoči "Mostara Security foruma". Upravo je dr. Akrap bio jedan od organizatora ovog sa zvučnim imenom, na koji su se neki uputili i iz Sarajeva.
U događaj su - kako se navodilo i na stranici Ministarstva vanjskih poslova BiH, bili uključeni Zagrebački sigurnosni forum (zanimljivo je da je to forum kojeg opet organizira Akrapov Institut i Udruga Sveti Juraj u kojoj, također, djeluje Akrap), te njemačka Fondacija Konrad Adenauer.
Na skupu se, gle slučajnosti, obratio i dr. Dragan Čović, i to uz prisustvo vrha HDZ-a BiH. Sve to je uredno zabilježila Hrvatska radiotelevizija (HRT), pa nema dileme da događaj i skup imaju punu podršku zvaničnog Zagreba.
Na koncu, samo dva mjeseca prije ovog mostarskog skupa, u februaru 2024. Plenković je nakon sastanka s Čovićem kazao kako podržava njegov stav u vezi s Južnom interkonekcijom.
"Plenković i Čović složili su se da je potrebno nastaviti s razgovorima kojima bi se postigao dogovor vezano za modalitete izvedbe projekta u BiH u interesu svih zainteresiranih strana. U vezi s time, Hrvatska podržava stav Dragana Čovića o potrebi uvažavanja interesa hrvatskog naroda u BiH", navedeno je u saopćenju poslije sastanka.
Upravo je tog mjeseca u Mostaru predstavljena studija Akrapovog Instituta za istraživanje hibridnih sukoba iz Zagreba , zajedno s Institutom za društveno-politička istraživanja (IPDI) iz Mostara (bliskom Čoviću), uz, kako je naglašeno, podršku Ministarstva vanjskih i europskih poslova (MVEP) Republike Hrvatske.
Grlićeva studija
Ovu studiju koja insistira da se "BH Gasu" ne smije dozvoliti da upravlja Južno plinskom interkonekcijom, radio je čovjek koji smatra da ne treba voditi računa o onome što Amerikanci kažu!? Sve to je, opet, platio Zagreb!
Naime, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske s Gordanom Grlićem Radmanom na čelu, prema medijskim navodima, još je u januaru 2023. godine, dakle, uoči godišnjice ruske invazije na Ukrajinu, donijelo odluku o financiranju izrade studije pod nazivom "Energetska (ne)ovisnost Bosne i Hercegovine i strateško partnerstvo sa Republikom Hrvatskom", za koju je izdvojeno 65.000 EUR-a.
Hrvatska radio-televizija tada je prenijela "da je važno da Južnom interkonekcijom ne upravlja "BH Gas", kako je predloženo".
U ovoj studiji se kvarno podmeće da "BH Gas" ne može biti partner s obzirom na to da je izložena "malignom utjecaju Rusije, Irana i Turske"?
Ko je stvarno pod malignim utjecajem Rusije jasno je danas (a bilo je i ranije), kada je zbog Južne interkonekcije Ruska Federacija Bosni i Hercegovini otvoreno zaprijetila "ukrajinskim scenarijem" i raspadom. Onim istim raspadom kojim nam ovih dana, slučajno ili ne, zaprijeti i Gordan Jandroković, predsjednik Hrvatskog parlamenta.
Kada su Dragan Čović i jedan bivši visoki fukcioner negdje u proljeće 2018. sastali sa ruskim obavještajcima u jednom hotelu u blizini Trogira, o čemu je pisao Žurnal, mnogima je to djelovalo kao znanstvena fantasitika.
Od njih je traženo da snažnije drže pod kontrolom upravo Plenkovića. Jesu li Čović i društvo u tome uspio, procijenite sami. Ali sasvim je jasno zašto zvanična ruska politika Dragana Čovića, uz Milorada Dodika, smatra svojim najodanijim saradnikom.
Da, onog istog Dodika, Putinovog saradnika i ljubitelja BRIKS-a, uz kojeg je premijer jedne zemlje članice Europske unije i NATO-a, brani političara kojeg je Amerika razotkrila kao branitelja ruskih interesa.
Dečki, malo ste se preigrali...
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.