Istraživanje koje treba zabrinuti i bh. vlast i građane: Zagađeni zrak nas ubija na još jedan način
Gotovo desetljeće vrijedni podaci prikupljeni diljem Singapura sugeriraju da povećane koncentracije sitnih čestica u zraku mogu izazvati srčani zastoj, zbog čega je potreba za smanjenjem razine onečišćenja zraka diljem svijeta još hitnija.
Istraživanje je ovo koje bi trebalo zabrinuti i vlasti u Bosni i Hercegovini, ali i građane, imajući u vidu da su naši gradovi često među najzagađenijim na svijetu.
Istraživači su tražili čestice najmanje 25 puta manje od širine ljudske vlasi poznate kao PM2.5 čestice (za 2,5 mikrometra u promjeru). Njihova mala veličina znači da ih se lako može udahnuti, a povezuju se s nizom zdravstvenih problema, uključujući autoimune bolesti.
Simbol ZAVNOBIH-a i slobode bosanskih žena: Znate li ko je Rada Vranješević?
Analiza Human Rights Watcha: Zagađeni zrak u BiH ubija na hiljade ljudi svake godine
Ovdje su razine onečišćenja u Singapuru praćene u odnosu na više od 18.000 prijavljenih slučajeva srčanog udara (koji se dogodio van bolnice) između jula 2010. i decembra 2018. Statističkom analizom, 492 slučaja mogla su se pripisati povećanju koncentracije PM2,5 .
"Proizveli smo jasne dokaze o kratkotrajnoj povezanosti PM2.5 s izvanbolničkim srčanim zastojem, što je katastrofalan događaj koji često rezultira iznenadnom smrću", kaže epidemiolog Joel Aik s Medicinskog fakulteta Duke–NUS. na Nacionalnom univerzitetu u Singapuru.
Ovo je promatračka studija, što znači da možemo samo nagađati o odnosu između nivoa onečišćenja i srčanih zastoja. Međutim, ima dovoljno podataka koji ukazuju da je ovo poveznica koju vrijedi dodatno istražiti.
Sarajevo jutros najzagađeniji grad na svijetu
Podaci su pokazali da su dnevne koncentracije PM2,5 u prosjeku iznosile 18,44 mikrograma po kubnom metru. Testirajući hipotetska smanjenja onečišćenja zraka, istraživači su otkrili da pad od 1 mikrograma po kubičnom metru korelira sa smanjenjem srčanog udara od osam posto, dok pad od tri mikrograma po kubičnom metru dovodi do smanjenja od 30 posto.
Također je došlo do jasnog pada rizika od srčanog udara 3 do 5 dana nakon izlaganja zagađenom zraku, što sugerira da su učinci kratkotrajni. Istraživači kažu da bi smanjenje zagađenja zraka u gradovima moglo spasiti živote i smanjiti pritisak na bolnice.
"Ovi rezultati jasno pokazuju da bi napori da se smanji nivo čestica onečišćenja zraka u rasponu od 2,5 mikrograma ili niže, te koraci za zaštitu od izloženosti tim česticama, mogli igrati ulogu u smanjenju iznenadnih srčanih zastoja u stanovništvu Singapura, a također smanjiti teret zdravstvenih usluga", kaže Aik.
Srčani udari koji se dešavaju van bolnice imaju tipičnu stopu preživljavanja od oko 10 posto. Stoga nije pretjerano reći da smanjenje broja ovih slučajeva spašava živote. Tako da, navodi istraživanje, dodajmo i ovo na dugačak popis razloga zbog kojih bismo trebali pročistiti zrak.
Istraživanja pokazuju da ne postoji 'sigurna' razina izloženosti za zdravlje srca stanovništva. Jasno je da većina nas udiše zrak loše kvalitete, za koji se smatra da je odgovoran za milione preuranjenih smrti u urbanim i ruralnim područjima svake godine.
Upozorenje za stanovnike KS: Obustaviti naprezanja i rekreativne aktivnosti
Tim koji stoji iza nove studije želi da se učini više za kontrolu kvalitete zraka. Uz sve, od saobraćajnih gužvi do šumskih požara, postoji mnogo toga što možemo mijenjati.
"Ova studija pruža snažne dokaze o utjecaju kvalitete zraka na zdravlje i trebala bi potaknuti politiku i napore na zemlji za upravljanje emisijama iz ključnih izvora koji mogu dovesti do povećanja PM2,5 i spriječiti potencijalnu štetu javnom zdravlju", poručuje Marcus Ong, kliničar -znanstvenik s Medicinskog fakulteta Duke–NUS.
Istraživanje je objavljeno u The Lancet Public Health.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.