Intervju | Thomas Crosbie, kanadski profesor: Zbog postupaka Trumpa živimo u manje stabilnom svijetu
Thomas Crosbie, ugledni kanadski profesor koji trenutno predaje na Odsjeku za vojne operacije na Kraljevskom danskom koledžu za odbranu (Royal Danish Defence College), dao je intervju za portal Radiosarajevo.ba u kojem analizira velike promjene u geopolitičkim odnosima i objašnjava zašto živimo u manje stabilnom svijetu.
Piše: Bedrudin Brljavac, za Radiosarajevo.ba
Profesor Crosbie inače proučava vojnu sociologiju, civilno-vojne odnose, vojnu politiku i profesionalno vojno obrazovanje. Obrazovanje je sticao u Kanadi i Australiji, a doktorirao je na prestižnom američkom Univerzitetu Yale. Objavio je brojne knjige i naučne radove koji se bave temama kao što su vojna politika, profesionalno vojno obrazovanje, oružane snage i militarizacija.
S ove strane Drine | Dragan Banjac: Saginjanje porad kolajni
Ovaj stručnjak u razgovoru za naš portal ističe da aktuelni američki predsjednik Donald Trump zaista želi preuzeti kontrolu nad Greenlandom.
"Međutim, razlog zašto želi preuzeti Greenland kao teritoriju pod kontrolu Sjedinjenih Američkih Država nije baš jasan. Svakako, razlog nisu legitimne zabrinutosti za nacionalnu sigurnost. Vjerovatnije je da su razlozi u poboljšanju njegove pozicije uoči međuizbora (u novembru 2026.) ili kreiranju njegovog naslijeđa. Još jedan aspekt koji treba imati u vidu jeste njegova nesigurnost u pogledu stepena do kojeg ima kontrolu nad američkom vojskom. Pretpostavljam da je želio vidjeti hoće li se visoki vojni oficiri pobuniti, ali nisu. Međutim, ne mislim da će to ostvariti jer su se Europa, odnosno ostatak NATO-a, odlučno suprotstavili", kazao je prof. Crosbie u razgovoru za portal Radiosarajevo.ba.
Novi svjetski poredak
Odgovarajući na pitanje o reakciji mnogih europskih država na Trumpovu namjeru aneksije Greenlanda, Crosbie ističe da su se mnoge države otvoreno usprotivile njegovim planovima u vezi s Grenlandom, što, kako kaže, pokazuje istinsku posvećenost međunarodnim normama i postojećim savezima.
Trump najavio slanje bolničkog broda na Grenland
"Trump je vidio da su ovi akteri snažniji nego što je pretpostavljao. Kraljevina Danska i Europska unija (EU) mogu nastaviti pokazivati odlučnost, odbaciti pokušaje legitimizacije njegovih neosnovanih tvrdnji i otvoreno poručiti američkoj javnosti da je Trump nepravedan posrednik koji želi nanijeti štetu međunarodnoj zajednici i američkim interesima."
Ovaj univerzitetski profesor, stoga, upozorava da bi američka invazija na saveznika iz NATO-a uništila i sam NATO te prisilila ostatak Alijanse da izabere stranu i gradi neke nove saveze.
"Prijetnja Trumpa imala je upravo suprotan efekat: ojačala je posvećenost NATO-u nekih zemalja i legitimizirala potrebu za rekonfiguracijom NATO-a kako se ne bi previše oslanjao na SAD. Već imamo novi svjetski poredak: SAD su preopterećene unutrašnjim podjelama i ne žele se globalno angažovati kao što su to činile proteklih 70 godina. Uopšte ne znamo šta nas čeka sljedeće", podvlači Crosbie.
Politika prisile
U tom kontekstu, komentarišući sveukupnu politiku koju vodi američki predsjednik Trump, naglašava da "Trump provodi transakcijsku sigurnosnu politiku zasnovanu na prisili i vrlo uskim idejama razmjene".
Sastanak Trumpovog Odbora za mir: Razoružavanje Hamasa i sudbina Gaze na dnevnom redu
"Nije uopšte zainteresovan za dugoročne odnose niti za važnost meke moći. Otvoreno odbacuje zakone i norme i očito teži tome da sebi osigura maksimalan manevarski prostor koji bi lično koristio u pregovorima. Očito ne vjeruje u principe demokratije niti ih podržava. Pokušava proširiti ličnu vladavinu prijetnjama ili upotrebom sile. Ali njegovo Vijeće za mir ne znači ništa i srušit će se čim mu više ne bude od lične koristi. Sigurno je da živimo u manje stabilnom svijetu zbog njegovih postupaka", ističe ovaj profesor.
Na kraju poručuje da i dalje vjeruje u diplomatiju te da bi države trebale snažno njegovati i zagovarati međunarodno pravo.
"Borba za resurse ne mora rezultirati nasilnim sukobima. Ako se države obavežu međunarodnom pravu i normama, onda možemo i dalje uživati u blagodatima mira. Diplomatija bi trebala biti naš fokus", govori profesor Crosbie u razgovoru za portal Radiosarajevo.ba.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.