Danas počinje Sedmica slovenačkog filma (PROGRAM)

Radiosarajevo.ba
Danas počinje Sedmica slovenačkog filma (PROGRAM)



Sarajevski otvoreni centar i Ambasada Republike Slovenije u BiH najavljuju Sedmicu slovenačkog filma.

Ova filmska smotra održat će se u sarajevskoj Kinoteci, od 25. do 29. oktobra, a projekcije, na koje je ulaz besplatan, na programu su svakoga dana u 19,30 sati

Publika će imati priliku da pogleda program koji daje presjek savremene slovenačke kinematografije. Projekcije će se održavati u Kinoteci BiH, Alipašina 19. Selektorica filmova je renomirana slovenačka rediteljica Maja Weiss, a pored nje gosti će biti i režiser Tomo Križnar i humanitarni aktivista iz Dar Fura Sujelman Jamous. Nakon Sarajeva, filmovi će biti prikazani u Mostaru, Tuzli, Bihaću i Gračanici. Sedmica slovenackog filma se organizuje u saradnji sa Fondacijom Kriterion iz Sarajeva.

Prvo veče program (25.09.) će, sa početkom u 19:30h, otvoriti dokumentarni film Dar Fur, rat za vodu rediteljice Maje Weiss i Tome Križnara. To je dokumentarni film, snimljen 2008. godine, o misiji koju je Tomo Križnar, aktivista i tadašnji diplomatski predstavnik slovenačkog predsjednika Janeza Drnovšeka, poduzeo u Darfuru, gdje se trenutno odvija jedna od najvećih ljudskih katastrofa.


25.10.2010, 19.30h
Veče Tome Križnara i Sulejmana Jamousa
Dar Fur, rat za vodu/Darfur, vojna za vodo, dokumentarni film, režija: Maja Weiss, Tomo Križnar, Slovenija, 2008., 89'
Dokumentarni film o misiji koju je Tomo Križnar, aktivista i tadašnji diplomatski predstavnik slovenačkog predsjednika Janeza Drnovšeka, poduzeo u Darfuru, gdje se trenutno odvija jedna od najvećih ljudskih katastrofa.
...

26.10.2010, 19.30h Veče Maje Weiss
Angela Vode, skrivena sjećanja/Angela Vode, Skriti Spomin, igrani film, režija: Maja Weiss, Slovenija, 2009., 99'
Uloge: Silva Čušin, Teja Glažar, Saša Pavček, Mojca Fatur, Mojca Funkl, Andrej Murenc, Tina Vrbnjak, Domen Valič, Mirel Knez, Matevž Müler, Ludvik Bagari
Historijski film o Angeli Vode, komunistici iz Drugog svjetskog rata koju je Komunistička partija javno optužila i zatvorila zbog njenog političkog suprotstavljanja.
...

27.10.2010, 19.30h Veče Petera Braatza
Staklarski blues/Steklarski blues, kratki film, režija: Peter Braatz i Harry Rag, Slovenija, 2001., 14’
Igraju: Gordana Mohor, Petra Bauman
Kao u drugom vremenu, ni u prošlosti ni u budućnosti, radnici fabrike stakla Hrastnik u Sloveniji, okruženi su bukom, parom i hipnotičkim ritmovima mašinerije koja nikad ne prestaje, kao putovanje u svemirskom brodu vođeno tihom kraljicom stakla.

Čovječija ribica/Človeška ribica, dokumentarni film, režija: Peter Braatz, Slovenija/Njemačka, 2006., 85’
Igraju: Nikolaj Beer, Natalja Bregar, Mala Kline, Janez Marenčič, Žarko Petan, Hans Jochen Peters, Tatjana Plahuta, Janez Rugelj, Žiga Saksida, Janez Škof, Tomas Tibaut, Violeta Tomič, Dane Zajc, Joni Zakonjšek, Slavoj Žižek
Esejistični dokumentarac u kojem njemački reditelj otkriva intimnu sliku zemlje u kojoj živi, njeno prirodno okruženje, arhitekturu, umjetnost i ljude. Prikazani su intervjui sa različitim ljudima, od umjetnika, ambasadora do članova porodice.
...

28.10.2010, 19.30h Veče Martina Turka
Krađa kukuruza/Robutanje koruze, kratki film, režija: Martin Turk, Slovenija, 2009., 11’
Uloge: Boris Cavazza, Deni Kahriman
Šta se desi ako vas uhvate u krađi kukuruza?

Svaki dan nije svaki dan/Vsakdan ni vsak dan, kratki film, režija: Martin Turk, Slovenija, 2008., 12’
Uloge: Boris Cavazza, Robert Prebil, Maja Gal Stromar, Vladimir Vlaskalič, Barvara Zefran
Nekada slučaj poveže grupu ljudi: trudnicu koja treba da se porodi; njenog supruga koji je treba odvesti do porodilišta što prije ali kasni jer se našao u raspravi oko parkinga sa problematičnom ženom. Tu je i njen ljubavnik, te poštar koji traži potpis na primljenom pismu. Dan počinje kao običan dan, kao svaki drugi dan, ali se pretvara u nešto savim drukčije.

Soba 408, igrani film, režija: Martin Turk, Slovenija, 2008., 55’
Uloge: Iva Babič, Primož Ekart, Andrej Murenc, Matej Puc, Maja Gal Stromar
Emil je samac a Vera je udata. Jednom sedmično nalaze se u hotelskoj sobi br. 408. Kada Emil predloži više od povremenih susreta, sve se mijenja. Dok Vera pokušava da odluči šta da uradi pojavljuje se Emilova bivša djevojka Klara.
...

29.10.2010. 19.30h Veče slovenačkog kratkog filma u produkciji AGRFT
(Ljubljanska akademija za pozorište, radio, film i televiziju)

Agape
, režija: Slobodan Maksimović, Slovenija, 2007.,20'
Uloge: Nina Ivanišin, Alenka Kozolec, Jožica Avbelj, Ljerka Belak, Vladimir Vlaškalić, Štefanija Drolc
U udaljenom samostanu redovnice odluče da uključe internet.

Vučko, režija: Matevž Luzar, Slovenija, 2007., 21'
Uloge: Evgen Car, Klemen Slakonja, Uroš Kaurin, Mojca Fatur, Silva Čušin, Pia Zemljič, Polona Juh, Suzana Grau, Mojca Funkl
Zdravko je penzioner. Njegova supruga je umrla a kćerka ga ne posjećuje. Usamljen je. Jednoga dana, dok se vraćao iz kupovine, ugledao je ljude kako šetaju sa psom u obližnjem parku. Zdravko napravi plan pa posudi komšijinog psa Vučka i odvede ga u park. Počne razgovarati sa ljudima u parku i zaboravi na Vučka koji pobjegne. Zdravko ne zna šta da radi. Sjedi u stanu i razmišlja o tome šta da kaže komšiji. Najednom čuje zvono. Na vratima su stajala dva mormonska misionara obučena u crno. Da li je Zdravko našao nekoga ko će ga poslušati?

Sretan put Nedime, režija: Marko Šantić, Slovenija, 2005., 12'
Uloge: Milan Pavlović, Tomaž Češnjevar, Jaka Lah, Dario Varga
Amir želi ispuniti zadnju želju svoga brata Nedima koji je u zadnjem stadiju raka. Nedim ne želi umrijeti u Njemačkoj, u koju su došli kao izbjeglice iz Bosne, već želi umrijeti u domovini. Kada dođu do slovenačke granice zaustavi ih graničar. Nedim nema važeću vizu. Amir ne želi razočarati brata i pokušava pregovarati sa graničarima.

To je Slovenija, režija: Urša Menart, Slovenija, 2007., 15'
Uloge: Aljaž Jovanovič, Matevž Luzar, Jurij Drevenšek, Maruša Kink, Tina Vrbnjak, Primož Petkovšek, Jette Ostan Vejrup, Cvetozar Polič, Sebastijan Vojvoda
Nakon što je Martin izgubio posao pridružio se grupi skinhedsa. Kada upozna Helenu napušta nove prijatelje.

Izlet, režija: Martin Turk, Slovenija, 2001., 12'
Uloge: Tomislav Janežič, Jana Zupančič, Iva Babić, Savo Babič, Urška Vide, Borut Pinosa
Kratki film o izletu mlade porodce u trgovački centar.

Trst je naš, režija: Žiga Virc, Slovenija, 2009., 27'
Uloge: Gojmir Lešnjak, Silva Čušin, Anja Drnovšek, dario Varga, Nina Rakovec, Tina Potočnik, Miha Bezeljak, Jernej Čampelj, Tina Gunzek
U ljeto 2009. godine grupa partizana pod vodstvom Franca odluči da oslobodi Trst ispravljajući grešku iz Drugog svjetskog rata. Njegovoj ženi, koja sada mora sama raditi na farmi, ne sviđa se ideja “igranja partizana i Nijemaca”. Franc ide u rat jer je zabrinut za mlađu generaciju, predstavljenu njegovom kćerkom Matejom, koja ne prihvata partizansku historiju. Koju će stranu Mateja zauzeti i da li će Trst biti slovenački ili italijanski grad?

Biografije gostiju:
Rediteljica Maja Weiss rođena je 1965. godine u Sloveniji u Novom mestu, a Filmsku akademiju studirala je u Ljubljani. Radila je kao asistentica reditelja na pet filmova, da bi se kasnije osamostalila, te je za TV Slovenija, kao scenaristica i rediteljica, radila na nekoliko dokumentarnih i igranih filmova u nezavisnoj produkciji. Organizovala je i pravila selekciju filmova za prvi maraton slovenačkih Ženskih filmova, te je i uređivala kataloge koji su podržavali taj događaj. Suosnivačica je producentske kuće za filmove ''Bela Film'', s kojom je bila na Evropskom studentskom filmu u Danskoj, a inače je učestvovala na raznim prestižnim festivalima u Londonu, New Yorku, Leipzigu, Berlinu, Tel Avivu, Minhenu i mnogim drugima. Članica je Evropske filmske akademije, a dobitnica je i mnogih nagrada: najbolji dokumentarni film na festivalu Slovenskog filma za ''Put bratstva i jedinstva'', najbolji kratki film na Sarajevo film festivalu i Festivalu Slovenskog filma za ''Adrian'', zlatnu nagradu Metod Badjura za film ''Balkanski revolveraši'', Zlatnu pticu za ''Dječak – brat smrti po krvi'', Evropsku filmsku nagradu ''Fassbinder'' za ''Čuvar granice'', i mnoge druge. Za film ''Dar Fur, rat za vodu'', zajedno sa Tomom Križnarom, primila je specijalno priznanje Amnesty International-a na Međunarodnom filmskom festivalu u Durbanu.

Tomo Križnar, mirovni aktivist, putnik, pisac, novinar i posebni izaslanik bivšeg slovenskog predsjednika, Janeza Drnovšeka za Darfur u Sudanu, rođen je 1954. godine u Sloveniji u Jasenicama. Završio je studij ekonomije i mehaničkog inžinjeringa u Ljubljani. Osjetivši da je njegova okolina pretjesna za njega, započinje putovanja po svijetu. Evropu je obišao auto-stopom, a zatim motociklom obišao Afriku i Južnu Ameriku, da bi ilegalno u Nubu stigao u pratnji magarca. Angažovao se u dobrovoljnom radu u izbjegličkim kampusima i kolonijama gubavaca. Prema knjigama koje je napisao: ''Usamljene staze'' i ''Nuba, čisti ljudi'' uradio je i dokumentarne filmove, od kojih još ima: ''Nuba, glasovi s druge strane'' i ''Dar Fur, rat za vodu''.
Učestvovao je na raznim festivalima: Internacionalni oksfordski filmski dokumentarni festival, Internacionalni planinski i avanturistički film festival u Gracu, Internacionalni etnički TV festival u Poljskoj i Festival slovenskog filma. Za svoju potporu Nubi i njenom opstanaku izabran je 2000. za Osobu godine u prestižnom slovenskom časopisu Delo, a godinu dana kasnije i u magazinu ''Naša žena''. Za film ''Nuba, čisti ljudi'' primio je prestižnu nagradu u Veroni, a inače je dobitnik nagrada: ''Kamera Alpe u zlatu'' na festivalu u Gracu, najbolji animirani i dokumentarni film na Festivalu slovenskog filma, ''Rory Peck'' nagradu u Londonu. Za film ''Dar Fur, rat za vodu'', zajedno sa Majom Weiss, primio je specijalno priznanje Amnesty International-a na Međunarodnom filmskom festivalu u Durbanu.

Sekretar za humanitarne poslove Pokreta za pravdu i jednakost, JEM-a, Sulejman Jamous, rođen je 1945. u Anku u Sudanu. Diplomirao je mašinstvo na Politehničkom sveučilištu u Kartumu, a kasnije je studirao tehnologiju papira u Aleksandriji. Pokret za pravdu i jednakost je pobunjenička skupina koja se bori protiv Janjaweed milicije koju podržava sudanska Vlada. Sulejman se za pravdu u čitavom Sudanu bori još od 1960-te godine. Jedan je od autora ''Crna knjiga'' koja govori o nejednakosti i marginaliziranim skupinama u zemlji. Za svoj humanitarni rad nekoliko puta je bio uhapšen od strane sudanske Vlade.
Sulejman Jamous predstavljen je, zajedno sa čitavom situacijom u toj regiji, u filmu Maje Weiss i Tome Križnara ''Dar Fur, rat za vodu''.

radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak