BiH preuzima prakse i smjernice Vijeća Evrope protiv nasilja nad ženama u online sferi
Bosna i Hercegovina intenzivira napore na usvajanju praksi i smjernica Vijeća Evrope kako bi odgovorila na izazove koje donose nove tehnologije i digitalno okruženje, s posebnim fokusom na sprečavanju nasilja nad ženama i djevojčicama, zaključak je stručnog skupa u organizaciji Vijeća Evrope u Sarajevu.
Imajući u vidu da je digitalna sfera sve češće mjesto gdje se nasilje nad ženama dešava, eksperti, zvaničnici i kreatori politika iz izvršnih i zakonodavnih tijela, te sudova i tužilaštava na državnom, entitetskom i kantonalnom nivou razgovarali su o međunarodnoj praksi i smjernicama Vijeća Evrope za istraživanje i procesuiranje nasilja nad ženama počinjenog posredstvom interneta i tehnologije.
Više istraživanja provedenih na ovu temu ukazuje da je ova vrsta nasilja nad ženama i djevojčicama u porastu, čime se potvrđuje potreba za stvaranjem snažnog institucionalnog i pravnog okvira za suzbijanje nasilja i pružanje efikasne zaštite prava žrtava u skladu sa standardima Istanbulske konvencije Vijeća Evrope.
Večernja šetnja gradom: Sarajevo se priprema za zimske praznike
Otvarajući skup, Joško Mandić, predstavnik Agencije za ravnopravnost spolova Bosne i Hercegovine, napomenuo je kako se Bosna i Hercegovina obavezala provesti svih 66 preporuka Ekspertske grupe za akciju protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici (GREVIO). Imajući u vidu opseg tog zadatka, pomoć Vijeća Evrope organima Bosne i Hercegovine je posebno značajna.
Ambasadorica Belgije u Bosni i Hercegovini Christine Detaille posebno je istaknula ulogu policijskih agencija i značaj implementacije primjenom pozitivnih praksi, uzimajući u obzir holistički pristup, u suzbijanju i prevenciji nasilja nad ženama, posebno u digitalnoj sferi gdje je nasilje u porastu.
„Kod provođenja istražnih radnji i procesuiranja nasilja nad ženama posredstvom interneta i tehnologije, suštinski je važno da se žrtve, kao i osobe koje svjedoče, prijave, iskuse ili uoče ovu vrstu nasilja tretiraju sa poštovanjem i jednakim značajem. Zbog toga je usvajanje rodno-osviještenog pristupa izrazito bitno,“ dodala je ekspertica Vijeća Evrope, prof. Kim Barker.
Na skupu je konstatirano da je nasilje na osnovu interneta i tehnologije, premda predstavlja novu prijetnju, sada i eksplicitno prepoznato, mada je još uvijek nedovoljno proučeno i priznato. Eksperti Vijeća Evrope predstavili su i praktične primjere istražnih radnji i sudske prakse u drugim zemljama članicama. Namjera je da se uz pomoć tih primjera ojača i pravni okvir, te politike u BiH.
Ovaj skup organiziran je u okviru aktivnosti Vijeća Evrope "Borba protiv digitalnog i seksualnog nasilja nad ženama u Bosni i Hercegovini”.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.