Arzija Mahmutović: Zlatni orao je za moju zemlju, za BiH!

Radiosarajevo.ba
Arzija Mahmutović: Zlatni orao je za moju zemlju, za BiH!


Koliko košta – saznat će se!

Direktorica „Djece Sarajeva“ istakla je kako nagrada svjedoči o uspjehu menadžmenta ove ustanove, ali kako je ona sama odlaskom na dodjelu sve učinila kako bi pokazala pravo lice Bosne i Hercegovine. I sama nagrada je zapravo nagrada za Bosnu i Hercegovinu u kojoj caruju demokratija, dijalog i različitost, kako kaže gospođa Mahmutović.

Ne bi bilo teško zamisliti Arziju Mahmutović kako na svečanoj gala večeri uz dodjelu nagrade poručuje u stilu Danisa Tanovića: This is for my country, this is for Bosnia.

No, teško je podijeliti ponos i sreću gospođe Mahmutović ukoliko se zna da se prestižna „jako relevantna nagrada“ dodjeljuje onome ko za nju, kotizacijom, plati, o čemu je naš portal u više navrata pisao. Koliko se plaća – saznat ćemo u narednim danima kada će gospođa Mahmutović javnosti prezentirati cijelu „finansijsku konstrukciju“ nagrade i odlaska u Madrid na njenu dodjelu.

Prema nekim informacijama, nagrada, zapravo, košta 4.200 eura, što uključuje i odlazak na ceremoniju dodjele te smještaj u mjestu dodjele nagrade.



Razgovor, dogovor i evropski put BiH

Direktorica „Djece Sarajeva“, koja već godinama trpi kritike sa raznih strana, zbog ukidanja Djeda Mraza, zbog vjeronauke u vrtićima te mnogih drugih problema, potvrdila je da je Ministarstvo obrazovanja Kantona Sarajevo bilo upoznato sa dobivanjem i dodjelom nagrade.

Kao razloge zbog kojih je upravo JU „Djeca Sarajeva“ jedina ustanova iz regiona koja je dobila nagradu „za prestiž i kvalitet“, direktorica navodi „imanje ideje inicijative za stabilizaciju regije i društva institucije“. Upravo su „Djeca Sarajeva“ jedina pedagoška institucija koja je dobila ovu nagradu, a da je među mnogobrojnim dobitnicima veliki broj kompanija iz Azije, Afrike, Južne Amerike i Evrope.

Gospođa Mahmutović je dodjelu nagrade vidjela i kao priliku za bolje prezentiranje Bosne i Hercegovine, pa je zato naglasila da je jedini put Bosne i Hercegovine put euroatlantskih integracija, kao i put razgovora i dogovora unutar naše zemlje. Teško je ne spomenuti evropske standarde gospođe Mahmutović i „Djece Sarajeva“ te njihovu ulogu u dogovoru i pomirenju uvođenjem vjeronauke. Također, teško je ne spomenuti činjenicu, kada je razgovor posrijedi, da je neophodna intervencija ministra kako bi Arzija Mahmutović odgovorila pismenim putem na novinarska pitanja.



Sve kritike su stranački motivirane

Na pitanje novinara je li malo čudno da ova ustanova dobiva nagradu u inozemstvu a „kod kuće“ svakodnevno trpi mnogobrojne kritike, gospođa Mahmutović sve kritike označava kao političke i stranačke.

„Naša država bi trebala biti demokratska. To znači da svi građani imaju ista prava, bez obzira na vjeru i političke opcije. Kod nas se sve politizira. Ukoliko niste iz određene partije, vi onda trpite represije“, dodaje direktorica Mahmutović, koju od svih kritika i zahtjeva roditelja čuva upravo njena stranka – SDA.

U tom kontekstu, direktorica „Djece Sarajeva“ naglasila je da većina kritika uopšte nije utemeljena, te da je i priča o salmoneli u vrtićima od prije nekoliko mjeseci obična podvala.

Direktorica Mahmutović nije propustila spomenuti ni to da je kvalitetno prezentirala našu zemlju i grad u Madridu, jer je zbog činjenica da govori tri jezika (ruski, italijanski i engleski) razgovarala s mnogima, a neki su se čak upitali da li se u Bosni i Hercegovini govori italijanski.

kenan, radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak