Napustila školu sa 16 godina: Ovo je žena koja je otkrila koronavirus

BBC
Napustila školu sa 16 godina: Ovo je žena koja je otkrila koronavirus

Žena koja je otkrila prvi ljudski koronavirus bila je kćerka škotskog šofera autobusa koja je napustila školu sa 16 godina.

June Almeida je postala pionirka obrade slike virusa, a njeno otkriće ponovo je dospjelo u žižu na velika vrata tokom aktuelne pandemije, piše BBC na srpskom

Covid-19 je novi virus, ali je tip koronavirusa koji je prvi put otkrila doktorka Almeida 1964. godine u svojoj laboratoriji u Bolnici Svetog Tomasa u Londonu.

Ova virološkinja rođena je kao June Hart 1930. godine i odrasla je u stamenim objektima blizu Aleksandra Parka na sjeveroistoku Glasgowa.

Napustila je školu sa malo formalnog obrazovanja, ali je dobila posao kao laboratorijska tehničarka na histopatologiji Glazgovske kraljevske ambulante.

Kasnije se preselila u London da bi tu nastavila karijeru i 1954. godine se udala za Enriquea Almeidu, umjetnika iz Venecuele.

Bračni par se sa mladom ćerkom preselio u Toronto, u Kanadi, i, prema medicinskom novinaru Georgeu Winteru, doktorka Almeida je u Ontarijskom institutu za rak razvila svoje izvanredne vještine sa elektronskim mikroskopom.

Ona je bila pionirka metoda koji je bolje vizualizovao viruse koristeći antijela da bi ih sabio.

Winter je za DriveTime na BBC Radio Škotskoj rekao da je njen talenat bio primjećen u Velikoj Britaniji i da je ona pozvana nazad 1964. godine da radi u Medicinskoj školi bolnice Svetog Tomasa u Londonu, u istoj bolnici u kojoj je liječen premijer Boris Johnson kad je obolio od virusa Covid-19.

Po povratku, počela je da sarađuje sa doktorom Davidom Tyrrellom, koji je vodio jedinicu za istraživanja prehlade.

Winter kaže da je doktor Tyrrell proučavao nazalne izlučevine dobrovoljaca i da je njegov tim otkrio da mogu da uzgoje popriličan broj virusa povezanih za prehladom, ali ne i sve.

Oni su otkrili da mogu da prenesu simptome prehlade na dobrovoljce, ali nisu uspjeli da je uzgoje u rutinskoj ćelijskoj kulturi.

Međutim, studije na dobrovoljcima pokazale su da ona raste u organskim kulturama i doktor Tyrrell se zapitao da li bi mogla da se vidi pod elektronskim mikroskopom.

Poslali su uzorke June Almeidi, koja je u uzorcima ugledala čestice virusa, opisavši ih kao nalik virusu influence ali ne sasvim identične. Ona je identifikovala ono što će postati prvi ljudski koronavirus.

Novo otkriće iz soja B814 opisano je u Britanskom medicinskom časopisu 1965. godine, a prve fotografije onoga što je vidjela objavljene su u Časopisu generalne virologije dvije godine kasnije.

Prema Winterovim riječima, doktor Tyrrell i doktorka Almeida, zajedno sa profesorom Tony Watersonom, čovjekom koji je vodio Sveti Tomas, bili su prvi koji su ga nazvali koronavirus zbog oreola nalik kruni koji je ga je okruživao na snimku.

Doktorka Almeida je kasnije radila u Postdiplomskoj medicinskoj školi u Londonu, gdje joj je dodijeljen doktorat.

June Almeida je umrla 2007, u 77. godini. Sada, 13 godina nakon njene smrti, ona konačno dobija priznanje koje joj pripada kao pionirka čiji je rad ubrzao razumijevanje virusa koji se trenutno širi svijetom.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak