Žene su spašavale opkoljeno Sarajevo i čuvale njegovu dušu
Kao fotoreporter BH pressa i i saradnik AP-a, Hidajet Delić je svojom kamerom dokumentirao svakodnevni život Sarajeva. Posebna kolekcija fotogafija posvećena je ženama u opkoljenom gradu, heroinama koje su sačuvale njegovu dušu.
Izložba dokumentarističkog naziva Žene u Sarajevu pod opsadom samo je na prvi pogled dokumentarna. Svaka od četrdesetak reportažnih fotografija nosi duboke i lične priče u kojima se svako, ko je preživio makar jedan dan opsade, može pronaći.
Ne propustite pogledati ovu izvrsnu zbirku koja je izložena u Depou Ars Aevi (Dom mladih Skenderija) do 15. maja, u sklopu festivala Modul Memorije.
"Ovim fotografijama je obuhvaćena samo prva godina rata, početak agresije, paljenje Pošte, Vijećnice, granatiranje ulice Kralja Tomislava. Na mnogim licima se još uvijek ne vidi svijest da je rat počeo i da će trajati dugo. Svi su se nadali da će to trajati petnaestak dana. Tek kada vidite ljude na ispraćaju konvoja iz Sarajeva, vidite lica odražavaju pitanje koliko će dugo taj rastanak da traje", govori za Radiosarajevo.ba autor fotografijia Hidajet Delić Degi.
"Mislim da su žene, poslije heroja koji su stajali na prvim linijama odbrane, bile te koje su odbranile grad. Da nije bilo žena, njihove energije i snage, ne znam kako bi se ovaj rat završio", kaže autor.
Antiratna poruka koja nas uči da budemo bolji ljudi
"Izložba je dio ovogodišnjeg koncepta Modula Memorije koji tematizira ulogu žene i njenu važnost u ratnim uvjetima. Posebno mi je drago da smo dobili sliku koja na najbolji način opisuje strahote rata, s obzirom da priča ispričana iz perspektive žene daje jednu drugačiju sliku, od slike koju priča muškarac. Kada govorimo o ovoj izložbi, govorimo o jednoj apsolutno atniratnoj poruci koja nas uči da budemo bolji ljudi", kaže za Radiosarajevo.ba Nihad Kreševljaković, direktor festivala Modul Memorije
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.